ABD’nin Ambargo Kararlarına Çin’den Büyük Yaptırım Gelecek

ABD ile Huawei arasında yaşanan gerginlik, Çin ve ABD arasında büyük bir savaşa sebep olacak. Çin, uygulanan ambargolara çok net ve sert bir karşılık verebilir.
 ABD’nin Ambargo Kararlarına Çin’den Büyük Yaptırım Gelecek

ABD’nin Huaweiye karşı uyguladığı bir çok yaptırım Çin’de büyük tepki topluyor. Bildiğiniz ABD’nin 2019 yılının Mayıs ayında aldığı Huawei’ye ambargo kararı, dün Donald Trump tarafından uzatılmıştı. Donald Trump 1 yıldır ambargo uyguladığı Huawei şirketinin yasaklarını tam 1 yıl daha uzatarak 2021 Mayıs ayına kadar erteledi. Bunun üzerine bir çok yerden tepki gelirken, ABD bir yasak daha uyguladı.

ABD, Huawei’ye bir çok şirketle çalışma ambargosu uygularken, bu sefer de ABD merkezli yarı iletken, işlemci şirketilerinin Huawei ile iş yapması yasaklandı. Yani Huawei ne Andorid hizmetlerini kullanabilir, ne de Qualcomm gibi şirketlerin işlemcilerini. Bu sebeple telefon markası Huawei, çok büyük baskı altında kalmış durumda.

Tüm bunların yanında ABD ile Huawei arasında ticaret savaşı devam ederken, ABD Başkanı Trump corona virüsünü de Çin’e karşı çok büyük bir bahane olarak kullanıyor. Covid-19 salgını için her konuda Çin’e yüklenen Başkan Trump, virüsü bilerek yayma konusunda bile Çin’i suçluyor. Çin ise suçlamalar ve ambargolar hakkında karşıt bir yaptırım uygulamıyor. Fakat artık durum değişebilir.

İlgili İçerik  Huawei'nin Kameralı Akıllı Televizyonu Vision TV X65 Ortaya Çıktı

Çin, ABD’nin tüm ambargolarına karşı Apple, Qualcomm, Cisco gibi dev şirketleri kara listeye alarak büyük bir yaptırım yapacak. ABD’nin Huawei’ye uyguladığı şekilde Çin de Apple ve Qualcomm gibi şirketleri kara listeye alacak. Bu sebeple ABD merkezli bu şirketlerin Çin’deki faaliyetleri oldukça zorlaşacak.

ABD'nin Ambargo Kararlarına Çin'den Büyük Yaptırım Gelecek

Ayrıca ortaya çıkan haberlere göre Çin, sadece teknoloji alanında değil uçak alanında bile yaptırım uygulamayı düşünüyor. Söylentilere göre Çin, Boeing uçaklarını almayı durduracak. Böylelikle ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı daha da kızışacak. Huawei’yi adeta hedef tahtası yapan ABD, Çin’den ilerleyen zamanlarda yaptırım görebilecek.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın