Çin, 10 Günde Corona Virüsüne Özel Hastane İnşa Edecek

 Çin, 10 Günde Corona Virüsüne Özel Hastane İnşa Edecek

Çin‘in Wuhan kentinde Corona virüsünün gittikçe artmasıyla ve hastanelerin dolup taşmasıyla birlikte Çin hükümeti, Wuhan kentine yeni bir hastane inşa edeceğini açıkladı. 25 bin metrekarelik hastane 10 gün içerisinde, yani 3 Şubat‘a kadar Wuhan kentinde hazır olacak.


İlginizi Çekebilir: Facebook, Çin Devlet Başkanının Adını Küfürlü Olarak Çevirdi

Bir çok yapıyı çok hızlı bir şekilde inşa etmesiyle bilinen Çin, yeni bir projeye daha imza atacak. Corona virüsünün çok hızlı yayılmasıyla ve hastanelerin dolup taşmasıyla birlikte bir çok hasta, doktora ulaşmakta zorluk çekiyor. Diğer kentlerdeki hastanelere de ulaşamayan Wuhan’lılar, kendi kentlerindeki hastanelerde çok uzun sıraları beklemek zorunda kalıyor. Çin hükümeti ise bu durumun ortadan kaldırılması ve hastaların çok hızlı bir şekilde tedavi edilebilmeleri için 10 gün içerisinde tam 25.000 metrekarelik yeni bir hastane inşa edecek. Wuhan kentine kurulacak olan bu hastane şimdilik sadece Corona virüsü taşıyan insanların tedavilerinde kullanılacak.

Çin, 10 Günde Corona Virüsüne Özel Hastane İnşa Edecek
Çin, 10 Günde Corona Virüsüne Özel Hastane İnşa Edecek

Yapımına hemen başlanan yeni hastanenin, Çin hükümeti tarafından 10 günden az sürede yapılması bekleniyor. 3 Şubat’a tarih verilen hastane’nin yapımı bitince Wuhan kentindeki Corona virüsü tüm hastaların tedavi edilmesi planlanıyor. Ayrıca henüz tedavisi bulunmayan ve insanları ölüme sürükleyen bu hastalık için Çin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 14 kişilik bir uzman ekip kurdu. Bu ekip, hastalığın detaylarını ve tedavisini araştırarak tüm hastalara çözüm arayacak.

Çin, 10 Günde Corona Virüsüne Özel Hastane İnşa Edecek
Çin, 10 Günde Corona Virüsüne Özel Hastane İnşa Edecek

Wuhan kentine 10 gün içerisinde yapılacak olan bu hastanede bin’den fazla yatak olması planlanıyor. Ayrıca Çin’in Wuhan kentinde 10 günden kısa bir sürede tamamlanması planlanan bu hastaneye, 2003 yılında Pekin’de 1 haftada kurulan hastane referans gösteriliyor. Çin, 2003 yılında patlak veren SARS virüsünün tedavisi için de 1 haftada Pekin kentine hastane inşa etmişti.

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü, 2002 yılında Çin‘in Pekin kentinde patlak veren SARS virüsüyle %80 benzerlik taşımaktadır. SARS virüsü 2002-2003 yılında dünya genelinde 800’den fazla kişinin ölümüne sebep olmuştur. Corona virüsünün çıkış yeri Çin’in Wuhan kentidir ve Wuhan kentinin giriş çıkışları olayın patlak vermesinden sonra kapatılmıştır. Virüsün, Çin merkezli kaynaklara göre 600’den fazla kişiye bulaştığı, İngiltere merkezli bazı kaynaklara göre de 1.700’den fazla kişiye bulaştığı söyleniyor. Ayrıca şuana kadar 20’den fazla kişinin öldüğü biliniyor. Japonya, ABD, Tayland gibi ülkelerde görülen virüs, bir çok ülkeye yayılmaya devam ediyor.

Corona Virüsü Ölümcül Mü?: Düşük oranda. Bazı hastalar tedavi edilebilse de, şuan bu virüsten dolayı hayatını kaybeden 20’den fazla insan bulunuyor. Fakat bu sayı, virüs kapan insanların sadece %2’sini oluşturuyor. SARS virüsü yayıldığında %10 can kaybına neden olmuştu. Yani virüs SARS virüsünden daha tehlikesiz olabilir.

İlgili İçerik  Troll Nedir?

Corona Virüsü Belirtileri: Ateş, İştahsızlık, Kilo Kaybı, Halsizlik, Görme Sorunları, Psikolojik Değişim, Denge Sorunu, Solunum Sorunları

Corona Virüsü Türkiye’ye Girdi Mi?: Tam olarak bilinmiyor. İddiaya göre İstanbul/Büyükçekmece Mimarsinan Devlet Hastanesinde Çinli bir kadın domuz gribi şüphesiyle hastaneye başvurmuş, daha sonra kadına Corona virüsü teşhisi konmuştur. Olayın ardından Mimarsinan Devlet Hastanesi Acili ve Çinli kadın karantina altına alınmıştır. Daha sonra ise kadın, ülkesine geri gönderilmiştir. Fakat Çin’deki gibi bir çok insana bulaşma durumu söz konusu değildir.

Corona Virüsü Mimarsinan Devlet Hastanesi - Büyükçekmece
Görsel, sosyal medyada dolaşan bir görseldir. Resmi makamlar tarafından henüz doğrulanmamıştır.

Corona Virüsü İnsandan İnsana Bulaşır Mı?: Tam olarak bilinmiyor. İlk başlarda yılan, yarasa gibi hayvanlardan bulaştığı söylense de virüsü taşıyan insanların artmasıyla birlikte hava ile de bulaşabildiği söyleniyor. Çinli uzmanlar bu duruma karşın hapşıran insanlardan uzak durulmasını ve maske kullanılmasını kesinlikle öneriyor.

Bir önceki yazımız olan Unutulmaz Filmlerin Unutulmaz Sahneleri başlıklı makalemizde En Güzel Film Sahneleri, En İyi Film Sahneleri ve Film Sahneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın