Ciara Fırtınası, 130 Milyon Yıllık Dinozor Ayak İzlerini Ortaya Çıkardı

 Ciara Fırtınası, 130 Milyon Yıllık Dinozor Ayak İzlerini Ortaya Çıkardı

İngiltereyi vuran Ciara Fırtınası, araştırmalara göre bir dinozorun ayak izlerini ortaya çıkardı. 130 milyon yıllık Neovenator cinsi bir dinozora ait olduğu açıklanan ayak izleri oldukça ilgi çekti.


İlginizi Çekebilir: Kanadalı Bilim İnsanları, 80 Milyon Yıllık “Ölüm Meleği” Fosili Buldu

Geçtiğimiz zamanlarda İngiltereyi vuran Ciara Fırtınası, İngiltere Wight Adası‘nda 130 milyon yıllık Neovenator cinsi bir dinozorun ayak izini ortaya çıkardı. Devasa ayak izleri görneler tarafından ilgiyle karşılandı. Fırtınanın ortaya çıkardığı bu ayak izinin sahibi Neovenator cinsi dinozor ve bu dinozorların boyu 10 metreye kadar çıkabiliyor.

İngiltere Wight Adası 130 Milyon Yıllık Dinozor Ayak İzi
İngiltere Wight Adası 130 Milyon Yıllık Dinozor Ayak İzi

İngiltereyi vuran Ciara fırtınası, 130 milyon yıllık dev bir dinozorun ayak izini de ortaya çıkarmış. Ayak izinin sahibi olduğu düşünülen Neovenator cinsi dinozorun boyu 10 metreye kadar ulaşabilirken, kilosu da 4 tona kadar çıkabiliyor.

Wight Coast Fossils ekibinin ulaştığı 130 milyon yıllık ayak izi, saatte 100 kilometreye kadar ulaşan fırtına sayesinde ortaya çıkmış. Araştırmacıların açıklamalarına göre bu ayak izleri ne yazık ki gelgit sularının aşındırması sebebiyle yakında yok olacak ve sadece kısa süreliğine görülebilecek. Ayrıca araştırma ekibi, resmi facebook hesaplarından şu açıklamalarda bulundu;


“Atlantik okyanusu bu hafta fırtınalar, yüksek rüzgarlar ve yağan yağmur ile bizi hedefliyor! Ama tüm bu hava kıyı şeridimiz boyunca kaybolan dünyaların izlerini ortaya çıkarıyor! Sandown Körfezi’ndeki değişen kumlar dün Wessex oluşumunun parlak renkli floodplain günlerinde korunmuş 130 milyon yıllık dinozor ayak izini ortaya çıktı!”

“Bu ayak izinin ve sivri parmakların sahibi büyük bir theropod, belki de neovenator veya spinosaur baryonyx olabilir. Ayak izinin korunduğu benekli günler, mevsim kurutulmuş ve su basmış çamurlu bir alanı temsil eden antik bir toprak. Dİnozorumuz, 130 milyon yıl önce bu çevreyi geçiyordu, şu anda sandown koyunda güneybatıya doğru ilerleyip bu büyük izleri bataklık toprakta bıraktı. Hayvanın arkasında bir dizi düşük ormanlı tepeler yatarken, ileride floodplain ormanları, nehir kanalları ve otçul dinozor sürüleri ile noktalı düz bir floodplain manzarası yatıyor.”

“Wessex oluşumumuzda bunun gibi kil ayak izleri nispeten yaygın olabilir, ancak erozyon kuvvetlerine uzun süre dayanamayadabilir. Ne yazık ki genellikle birkaç gün ya da bir kaç hafta içinde yok olacaklar. “

Bir önceki yazımız olan Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu başlıklı makalemizde Büyükbaba Paradoksu, Dede Paradoksu ve Zamanda Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili İçerik  Türk Oyun Şirketi Peak, Zynga Tarafından Satın Alınacak
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın