Connect with us


Dijital Haberler

CIA: “Çin Hükümetinin TikTok’a Eriştiğine Dair Herhangi Bir Kanıt Bulunamadı”

Son günlerde sıkça konuşulan “TikTok, Çin’e veri satıyor” iddiaları, CIA tarafından yapılan açıklamalara göre gerçeği hiç de yansıtmıyor olabilir.

Zaman:

Tarih:

CIA: "Çin'in TikTok'a Eriştiğine Dair Bir Kanıt Bulunamadı"

Amerika Birleşik Devletlerinin son günlerde en çok konuşulan konularından biri olan TikTok, veri ihlali yaptığı ve Çin hükümetine kullanıcı verilerini verdiği iddialarıyla hedef haline gelmişti. Bu iddialar sebebiyle ABD Başkanı Donald Trump tarafından kapatılmakla tehdit edilen TikTok, eğer 15 Eylül tarihine kadar ABD merkezli bir şirkete satılmazsa kapatılacak denmişti. Fakat CIA tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bulgular, tüm bu iddiaları yalanlar nitelikte.

Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA, dünya genelinde artan veri ihlali iddialarından sonra TikTok’a karşı bir soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında büyük bir hedef haline gelen TikTok hakkında akıllarda kalan tüm sorular araştırıldı. Bu sorulardan en çok geleni ise TikTok’un Çin’e veri satıp satmadığıydı.

CIA, yapılan araştırmalar sonucunda son zamanların en çok kullanılan sosyal medya platformu olan TikTok’un, Çin’e veri sattığına dair hiçbir kanıt bulunamadığını açıkladı. The New York Times tarafından yapılan haberde CIA’in yaptığı araştırmaların detaylarına yer verildi. CIA araştırmacıları, TikTok’un Çin merkezli bir şirket olan ByteDance’ın bünyesinde olduğunu, bu sebeple Çin’in TikTok’tan bilgi edinme şansının bulunduğunu belirtti. Fakat böyle bir şansı bulunsa da, Çin’in bunu yaptığına dair hiçbir kanıt bulunamadığı açıklandı.

Benzer içerik:  Tutuklu YouTuber Tayfun Demir'in Film Senaryosu Gibi Hayatının Detayları Ortaya Çıktı
CIA: "Çin'in TikTok'a Eriştiğine Dair Bir Kanıt Bulunamadı"

İstihbarat Teşkilatı CIA her ne kadar böyle bir açıklama yapsa da, ABD yönetiminden TikTok hakkında iyimser bir açıklamada bulunulmadı. Daha önce yapılan açıklamalara göre TikTok’un ABD bölümü, 15 Eylül’e kadar ABD merkezli bir şirkete satılmazsa, ülke genelinde platform yasaklanacak. İlerleyen günlerde gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir