Connect with us


Otomobil Haberleri

Cardata Açıkladı: “2. El Otomobil Fiyatları %85 Arttı”

Covid-19 sebebiyle 2. el otomobil piyasasında yaşanan devasa artışın boyutları, otomotiv data şirketi Cardata tarafından araştırılarak ortaya koyuldu.

Zaman:

Tarih:

Cardata Açıkladı: "2. El Otomobil Fiyatları %85 Arttı"

Otomotiv data şirketi olan Cardata, covid-19 sürecinde otomobillerde yaşana fiyat artışları hakkında oldukça dikkat çeken bir araştırmaya imza attı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yılın son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, ardından tüm dünyaya hızla yayılan corona virüsü, dünyayı çok kısa bir süre içerisinde etkisi altına almış ve ekonomiye de adeta bir darbe vurmuştu.

Covid-19’un ekonomide sebep olduğu büyük yıkım, birçok şeyin fiyatının da katlamasına sebep oldu haliyle. Salgının ilk zamanlarında oldukça zorlu günler geçirilirken, otomobil fiyatları da çok hızlı bir artış gösterdi. Bildiğiniz gibi covid-19 salgını sebebiyle birçok fabrika kapatıldı ve bu süreçte otomobil üretimleri durma noktasına geldi. Sıfır otomobiller çıkmayınca da 2. el otomobillerin değerleri adeta 2ye, hatta üçe katlandı.

Bu konuda araştırmalar yapan otomotiv data şirketi olan Cardata, covid-19 salgını sürecinde otomobil fiyatlarının ne gibi değişim gösterdiğini ortaya koydu. Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın’ın açıklamalarına göre otomobil fiyatları yılbaşından bugüne kadar %85’in üzerinde artış gösterdi ve bu da otomobil fiyatlarının tavan yapmasına sebep oldu. Açıklamalara göre ortalama 100 bin TL olan 2. el otomobil, yaşanan artışların ardından 185 bin TL civarına çıktı.

Fiyat Artışının Önüne Geçilemedi

Cardata Açıkladı: "2. El Otomobil Fiyatları %85 Arttı" Covid-19 sebebiyle 2. el otomobil piyasasında yaşanan devasa artışın boyutları, otomotiv data şirketi Cardata tarafından araştırılarak ortaya koyuldu.

Cardata Genel Müdürü yaptığı açıklamalarda 100 bin liralık aracın 185 bin liraya kadar çıktığını belirtirken, bu fiyat artışının sebeplerinden birinin de sıfır otomobillerin üretiminin azalması olduğunu belirtti. Yapılan ÖTV düzenlemesine rağmen normal bir hale gelmeyen ve adeta tavan yapan 2. el otomobil fiyatları, otomobil alacak kişileri de büyük oranda etkiledi. Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, konu hakkındaki açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

Benzer içerik:  İtalya, Coronavirüs'e Karşı Drone ile Sokakları Denetleyecek

1 Ocak’ta 100 bin TL olan bir ikinci el araç bugün 185 bin TL civarında. Bunun birçok sebebi var. Bu sebeplerin başında pandemiyle birlikte otomotiv üretiminin ve buna bağlı olarak da araç bulunurluğunun oldukça azalması, Mayıs ayına kadar da üretimin başlamaması ve yaklaşık piyasaya giremeyen 300 bine yakın sıfır aracın olması geliyor. Sıfır kilometre araç almak için bayiye giden ve cebinde parası olan bir vatandaş, sıfır araç bulamayınca ikinci ele yöneldi. Bu da, ikinci eldeki talep patlamasını yarattı. Yüksek talep, fiyatları da artırdı. Diğer sebep ise suni artışlar oldu. İkinci el araç fiyatları yükselirken, esnaf, satıcı, bayi dediğimiz kesim de araçlara suni artışlar ekleyerek bu astronomik artışta önemli bir pay sahibi oldu. İkinci eldeki bu artışların durulmayacağını, daha bir sene boyunca hatta 2021’in sonuna kadar devam edeceğini öngörüyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir