Connect with us


Dijital Haberler

ByteDance, TikTok’u ABD’ye Satmamak İçin Direniyor

Çin merkezli internet teknolojileri şirketi ByteDance, TikTok’u ABD’nin elinden kurtarmak ve satmamak için her yolu deniyor.

Zaman:

Tarih:

ByteDance, TikTok'u ABD'ye Satmamak İçin Direniyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, son yıllarda en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Yüz milyonlarca kullanıcısıyla sosyal medya platformları arasında liderliğe hızla yükselen TikTok, aynı zamanda son zamanlarda en çok indirilen mobil uygulama olmuştu. Yükselişini hızla sürdüren TikTok’un bu büyümesi de ABD’nin dikkatini çekti.

Bildiğiniz gibi ABD ve Çin arasında çok uzun bir süredir ticari savaş sürüyor. ABD, Çin’in son yıllardaki yükselişine karşı hem Çin’i, hem de Çin’deki özel şirketleri hedef alıyor. Son zamanlarda Çin merkezli dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Huawei’yi hedef alan ve ambargo kararlarıyla şirketi çok zor bir duruma sokan ABD, bununla birlikte Çin merkezli en büyük sosyal medya platformlarından olan TikTok’u da hedef almış durumda.

Çin merkezli özel şirketlere karşı çok sert yaptırımlar uygulayan ABD, Çin’e karşı izlediği sert politikaları Çin merkezli şirketlere de gösteriyor. Birçoğunuzun da bildiği gibi ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un ABD bölümünün ABD merkezli bir şirkete satılmasını bir süredir istiyordu. 15 Kasım gününe kadar TikTok’a süre tanıyan Trump, bu süre tamamlanmadan önce TikTok’un ABD bölümünün ABD merkezli bir şirkete satılmaması halinde platformun ülke genelinde yasaklanacağını söyledi. TikTok’un çatı şirketi ByteDance ise bu karara uzun bir süredir direnmeye çalışıyor.

Benzer içerik:  TikTok'un 1 Yıldızlı 5 Milyon Yorumu Mağazadan Silindi
ByteDance, TikTok'u ABD'ye Satmamak İçin Direniyor Çin merkezli internet teknolojileri şirketi ByteDance, TikTok'u ABD'nin elinden kurtarmak ve satmamak için her yolu deniyor.

Güvenilir kaynaklarca ortaya atılan son haberlere göre ByteDance, TikTok’u ABD’li bir şirkete satmamak için her türlü yolu deniyor ve ABD’li yetkililerle görüşmeye devam ediyor. En son Microsoft ve Walmart ortaklık kurarak TikTok’a teklif götürmüştü. Fakat son çıkan haberlere bakılırsa TikTok, bu satış kararını bozarak ByteDance çatısı altında yoluna devam edebilir. Diğer bir yandan ByteDance’ın her yolu denediği ve ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmeleri de sürdürdüğü söyleniyor.

TikTok’u veri ihlali yaptığı iddialarıyla yasaklamak isteyen ABD Başkanı Donald Trump, her türlü kanıt gösterilse de TikTok karşısında ikna olmuyor. Ayrıca ABD’nin İstihbarat Teşkilatı CIA, geçtiğimiz zamanlarda TikTok’un veri ihlali yaptığı iddialarının ardından bir soruşturma başlatmış ve veri ihlaline ilişkin hiçbir kanıt bulamamıştı. Yani TikTok’un veri ihlali yaptığına dair ABD’nin elinde hiçbir şey yok. İlerleyen zamanlarda, 15 Kasım gününe kadar gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Kitle.net’i takipte kalın…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir