Connect with us


Dijital Haberler

ByteDance: “Çin Hükümeti, Ancak ABD’den Veri Alır”

Çin merkezli teknoloji şirketi ByteDance, son günlerde ortaya atılan veri ihlali iddiaları hakkında oldukça dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Zaman:

Tarih:

ByteDance: "Çin Hükümeti, Ancak ABD'den Veri Alır"

Çin merkezli internet teknolojileri şirketi ByteDance, son zamanlarda geliştirdiği uygulamalarla adeta ABD’nin en büyük hedefi haline geldi. Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan ve hızla yükselen TikTok‘un yapımcı şirketi olan ByteDance, TikTok’a karşı ABD tarafından yöneltilen tüm iddiaları yalanladı ve Çin’e veri satmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletlerinin ve Donald Trump yönetiminin başlattığı savaşa karşı geçtiğimiz günlerde dava açan TikTok, ne yaparsa yapsın ABD’yi ikna etmeyi başaramamıştı. ABD tarafından ve dünyanın pek çok ülkesinde milyonlarca kişi tarafından Çin’e veri sattığı iddialarıyla suçlanan TikTok, Çin hükümetine asla veri satmadığını ve tüm bu iddiaların gereksiz olduğunu söyledi.

Uzun bir süredir Çin’e veri satmadığını kanıtlamaya çalışan TikTok’un yöneticileri, şimdi de oldukça dikkat çeken açıklamalarda bulundu. TikTok çatı şirketi olan ByteDance’ın Küresel Güvenlik Başkanı Roland Cloutier, Çin hükümetinin TikTok kullanıcılarına yönelik veri talep etmesi halinde bu talebin ABD’den geçeceğini, bu sebeple bu veri aktarımının mümkün olmayacağını belirtti. Tüm kullanıcı verilerinin ABD’de bulunduğunu aktaran Cloutier, aynı zamanda yedeklemelerin de Singapur’da bulunduğunu belirtti.

ByteDance: "Çin Hükümeti, Ancak ABD'den Veri Alır" Çin merkezli teknoloji şirketi ByteDance, son günlerde ortaya atılan veri ihlali iddiaları hakkında oldukça dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Yani bu açıklamalara göre Çin hükümeti TikTok’tan veri talep ettiğinde, bu talebin ABD tarafında onay görmesi gerekiyor. ABD ve Çin arasında yaşanan ticari savaş sebebiyle hedef haline gelen dijital platformlardan biri olan TikTok, her ne kadar Çin’e veri satması için ilgili talebin ABD’den geçeceğini belirtse de, ABD yönetimi bu açıklamaya ikna olmadı. TikTok’u hedef alan ABD ve Donald Trump yönetimi, TikTok’un ABD bölümü ABD merkezli bir şirkete satılmazsa, platformun ülke genelinde yasaklanacağını belirtiyor.

Benzer içerik:  Snoop Dogg, Donald Trump'a Ateş Püskürdü

Hem de ilgili yasağa günler kaldı. Geçtiğimiz ay TikTok’a 45 gün süre veren Trump, bu sürenin dolması ve ABD bölümünün ABD merkezli bir şirkete satılmaması halinde platformun ülke genelinde yasaklanacağını belirtti. TikTok ise bu yaptırımdan kurtulmak ve 100 milyon TikTok kullanıcısı bulunan ABD’de yoluna devam etmek istiyor.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir