Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu

 Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu

Paradoks, Başı ve sonu aynı olan, belirsiz ve sonsuz bir döngüye giren olaylar zincirine denmektedir. Bugün sizlere anlatacağımız Büyükbaba Paradoksu, Rene Barjavel tarafından ilk defa “Tedbirsiz Seyyah” Kitabında anlatılmıştır. Umarız yazımızı okurken keyifli ve güzel zaman geçirirsiniz 🙂

Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi Zamanda Yolculuk

Büyükbaba Paradoksu

Bu paradoks dünya ve bilim tarihinin bilinen en zor ve en çıkmaza sokan paradokslarından biridir. Hikayemize başlayalım. Bir gün canınız çok sıkıldı ve şöyle bir arka bahçemde çalışma yapayım dediniz, o da ne? bir Zaman Makinesi!. Doğru zaman makinesine atladınız ve geçmişe, Büyükbabanızın gençlik yıllarına bir yolculuk yaptınız. Ardından bir çılgınlık yapıp büyük babanızı öldürdünüz. Evet paradoksumuz burada başlıyor. Eğer büyük babanızı onun daha gençlik yıllarında öldürdüyseniz büyük babanızın hiç çocuğu olmamış demektir. Eğer çocuğu olmadıysa anne veya babanız dünyaya gelmemiştir. Peki ya bu durumda siz nasıl dünyaya geldiniz? Bu durumda siz de dünyaya gelmediniz. Ee peki büyükbabasını öldüren o çılgın kimdi?. Siz dünyaya gelmediyseniz büyükbabanızı gençlik yıllarında öldürmemişsinizdir ve büyükbabanız yaşıyordur. Bu durumda büyükbabanız büyür ve çocuk yapar, torunları olur ve siz dünyaya gelirsiniz. Zamanla büyürsünüz ve bir gün canınız çok sıkılır ve şöyle bir arka bahçemde çalışma yapayım dersiniz. O da ne? bir zaman makinesi?!! Bir dakika bu konunun başı değil miydi?. Paradoksumuz tamamıyla budur. Bu, bilinen en büyük paradokslardan biridir. Bu paradoksun girişi vardır çıkışı yoktur 🙂 Bu konuya benzer olarak Film Önerisi isterseniz size Geleceğe Dönüş filmini kesinlikle öneririz. Einstein gibi bir çok bilim adamının konu edildiği eğlenceli ve sürükleyici bir filmdir.

İlginizi Çekebilir: Zamanda Geri veya İleri Gidilebilir Mi?

Beethoven (Beste) Paradoksu

Sizi Çıkmaza Sokacak Büyükbaba Paradoksu! Kitle.net

Benzer şey daha kafa karıştırıcı Beethoven (Beste) Paradoksu için de geçerlidir,benzer bir paradokstur.Zamanda yolculuk yapıyor ve Beethoven’a henüz yazmadığı notaları veriyorsunuz ve yayınlıyor. Peki o zaman notaları gerçekten kim yazmış oluyor?.

Her neyse! 🙂 Şimdi bununla da kafanızı yormayalım, başka yazımızda anlatabiliriz.

İlgili İçerik  Ormanlar Ciddi Bir Hızla Yok Oluyor!
Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi? Zamanda Yolculuk

Peki ya Zamanda Yolculuk olayı bu gerçekten böyle midir? Geçmişe gidersek bu paradoksu mu yaşarız, veya geçmişe gitmemiz bu paradoks yüzünden imkansız mıdır?

Aslında bu soruya tam olarak kesin cevabı tabii ki veremeyiz, Ama en azından Çoklu Evren, Paralel Evren teorileriyle bir açıklık getirebiliriz. Kısacası bu paradoks yüzünden geçmişe gitmemiz imkansız denemez.

Sizi Çıkmaza Sokacak Büyükbaba Paradoksu! Kitle.net

Çoklu Evren veya Paralel Evren teorisine göre bu konuya açıklık getirilebiliyor. Teoriye göre;

Zaman Yolculuğu yaparak geçmişe gider ve dedenizi öldürürseniz, Aslında paralel evrende ki bir kopyasını öldürmüş olursunuz. Çünkü zamana yaptığınız müdahale, zamanda kırılmaya sebep olmuş ve sizin Paralel Evrene Geçiş yapmanızı sağlamıştır.

Büyükbaba, Dede Paradoksu bu şekildedir.

Zamanda Yolculuk Geçmiş yönünde çok zor olsa da Geleceğe Gitmek için şansımız daha çok vardır.

Sizi Çıkmaza Sokacak Büyükbaba Paradoksu! Kitle.net

Örneğin ışık hızına ulaşırsak ve ışık hızında zaman geçirirsek zaman normalden daha yavaş akmaktadır. Mesela dünyada geçirilen 100 yıl sizin 50 yılınıza gelir. Siz 10 yaşındayken dünyada ki ikiz kardeşinizden ayrılır ve ışık hızında bir yolculuğa çıkarsanız, Dünyaya göre zamanla 100 yıl sonra geri dönerseniz; Kardeşiniz 110 siz 60 yaşında olursunuz. Çünkü zaman ışık hızında daha yavaş akmaktadır.BKZ: İkizler Paradoksu. Veya geleceğe gitmek için bir yol daha vardır,

İnsan Dondurma Projesi Cryonics Nedir?

Cryonics Projesi bir diğer adıyla İnsan Dondurma Projesi ile kendinizi dondurtmanız ve gelecekte bir gün açılmayı beklemenizdir. bu durumda 25 yaşında dondurulan biri 500 yıl sonra çözümlendiğinde 25 yaşındaki hali ile 525 yaşında olarak devam edecektir. Projenin kesinliği mevcut olmasa da teknolojinin gelişmesi ile belki de gerçekleşebilecek projelerdendir. Buraya tıklayarak -> Cryonics Projesi ile alakalı yazımıza ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz görüşlerinizi sayfanın altındaki yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi? Zamanda Yolculuk başlıklı makalemizde Zamanda Yolculuk, Zamanda Yolculuk Mümkün mü ve Zamanı İleriye Almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın