Connect with us


Kripto Para

Büyük Darbe: Birleşik Krallık, Kripto Para Satışını Resmen Yasakladı

Kripto para dünyasını sarsabilecek bir haberle karşınızdayız. Birleşik Krallık, tüketicileri koruyabilmek adına kripto paraların perakende kullanıcılara satışını resmen yasakladı.

Zaman:

Tarih:

Birleşik Krallık, Kripto Para Satışını Resmen Yasakladı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte karşımıza çıkan dijital paralar, yıldan yıla büyük bir popülerlik kazanmış ve dünya çapında en büyük yatırım araçlarından biri haline gelmişti. Bazı yatırımcılara büyük paralar kazandıran kripto paralar, bazı yatırımcılara ise büyük paralar kaybettirdi. Yıldan yıla milyonlarca kişinin giriş yaptığı kripto para dünyası, Bitcoin’in liderliğinde yıllardır yükselişini sürdürüyor.

Milyarlarca dolarlık piyasa değeriyle karşımıza çıkan kripto para piyasası, günümüzde 333 milyar dolarlık toplam değerlemeye sahip. 7.329 farklı kripto para biriminin 333 milyar dolarlık devasa bir piyasa değerine sahip olması, yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Fakat kripto paraların geleceğinin henüz belli olmaması, kripto paraların önündeki en büyük engellerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Kripto paraların yaygınlaşmaya başladığı ilk günlerden beri akıllarda olan en büyük soru işaretlerinden biri de, bu para birimlerinin devletler tarafından yasaklanıp yasaklanmayacağıydı. Birçok ülkede kripto para piyasasına devasa yatırımlar yapılırken, bazı ülkeler de dönem dönem bu kripto paraların satışını engelledi. Şimdi de kripto para piyasası için önemli bir pazar olan Birleşik Krallık, kripto paraları sarsabilecek bir karar ile karşımıza çıktı. Kripto para birimlerinin çok dalgalı fiyatlara sahip olması ve yeni yatırımcılara büyük paralar kaybettirebilmesi gibi çeşitli sebeplerden dolayı soruşturma başlatan Birleşik Krallık Mali Tutum Otoritesi (FCA), kripto paraların ülke içerisinde perakende kullanıcılara satışını resmen yasakladı.

Büyük Darbe: Birleşik Krallık, Kripto Para Satışını Resmen Yasakladı Kripto para dünyasını sarsabilecek bir haberle karşınızdayız. Birleşik Krallık, tüketicileri koruyabilmek adına kripto paraların perakende kullanıcılara satışını resmen yasakladı.

Birçoğunuzun bildiği gibi kripto paralar, çok dalgalı bir şekilde fiyat değişimi yaşıyor. Bu da Birleşik Krallık Mali Tutum Otoritesi (FCA) tarafında dikkat çekti ve perakende kullanıcıların korunması için yeni bir düzenlemeye imza attı. FCA’nın Geçici Strateji ve Rekabet Genel Müdürü Sheldon Mills, dijital varlıklarda büyük dalgalanmalar yaşandığını, bu dalgalanmaların perakende kullanıcılar için büyük zarar oluşturabileceğini belirtti. Bunun çok önemli ölçülerde gerçekleştiğine dair kanıtlarının olduğunu açıklayan Mills, bu yasaklama kararının, kullanıcıların zarar etmemesi için alındığını söyledi.

Benzer içerik:  Microsoft, Bitcoin'e Rakip Olabilir

Açıklamalarında “Bu yasak, bu ürünlerdeki perakende tüketicilere yönelik potansiyel zararı ne kadar ciddiye aldığımızı yansıtıyor. Tüketicilerin korunması bizim ilk düşündüğümüz şey.” ifadelerine yer veren Sheldon Mills, kripto paraların Birleşik Krallık genelinde yasaklanacağını onayladı. Kripto Paraları “uygunsuz” olarak değerlendiren FCA, 6 Ocak 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yasayla birlikte Birleşik Krallık genelinde perakende kullanıcılara kripto para satışını yasaklayacak.

Birleşik Krallık’ta bulunan tüm kripto para borsaları da bu yasaklama kararından etkilenmiş olacak. Diğer bir yandan Birleşik Krallık tarafından alınan bu kararın ardından diğer ülkelerin de benzer bir karar alma olasılığı, kripto paralar üzerinde etki yaratabilir. Şuan için kripto paraların ne yönde gelişme göstereceği bilinmese de, önümüzdeki yıl çok daha büyük gelişmeler görebiliriz. Gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için kitle.net web sitemizi ziyaret edebilir ve ücretsiz abone olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir