Borsaya 730 Bin Dolar Borçlandığını Sanan Genç İntihar Etti

ABD'de Robinhood adlı borsa uygulamasını kullanan 20 yaşındaki genç, hesabında -730.000 dolar bakiye görününce intihar etti.
 Borsaya 730 Bin Dolar Borçlandığını Sanan Genç İntihar Etti

Alexander E. Kearns isimli 20 yaşındaki genç, Amerika Birleşik Devletlerinin en popüler borsa uygulamalarından biri olan Robinhood uygulamasında -730.000 dolar bakiye, yani 730 bin dolarlık dev bir borç görünce şaşkına döndü ve sonrasında intihar etti.

Şaşırtan olay 20 yaşındaki genç yatırımcının geçtiğimiz günlerde sabah saatlerinde Robinhood hesabına giriş yapmasından sonra gerçekleşti. Corona virüsü döneminde karantinada kalan ve bu dönemde pek çok mobil uygulama üzerinden gelir elde etmeyi amaçlayan Alexander E. Kearns, kullandığı borsa uygulaması Robinhood üzerinde bir süredir işlem yapıyordu.

Bir süredir uygulamayı kullanan 20 yaşındaki Kearns, 12 Haziran 2020 sabahı uygulamaya girdiğinde çok kötü bir grafikle karşılaştı. Hesabındaki bakiyenin eksilere düştüğünü ve 730.000 dolarlık borçlandığını öğrenen genç şaşkına döndü. Ardından bilgisayarına bir not bırakan genç, kendini bir trenin önüne atarak yaşamına son verdi.

Borsaya 730 Bin Dolar Borçlandığını Sanan Genç İntihar Etti

Olayın ardından yapılan soruşturmalarda gencin bilgisayarına bıraktığı not bulundu. İlgili notta “Yirmi yaşında hiçbir geliri olmayan bir kişiye nasıl yaklaşık bir milyon dolar kaldıraç verilir?” açıklaması bulunuyordu. Bu notun ardından intihar eden genç, aslında bir yanlış anlaşılmaya kurban gitti.

İlgili İçerik  Fransa'da Google'a Kesilen 50 Milyon Euro'luk Ceza Onaylandı

Açıklamalara göre 20 yaşındaki yatırımcı gencin hesabında eksi 730 bin dolar borç görünse de, bu onun borca battığı anlamına gelmiyordu. Hesap bakiyesi eksi 730 bin dolar gözükse de, hisse değerleri buna dahil değildi. Yani kısaca gencin 730 bin dolarlık bir borcu yoktu. İlgili olayın ardından açıklamalarda bulunan Robinhood uygulaması yöneticileri “Robinhood olarak hepimiz bu korkunç habere derinden üzülmüş durumdayız. Bu hafta sonu aileye ulaşarak hislerimizi paylaştık” şeklinde konuştu.

20 yaşındaki genç yatırımcının intiharını üzüntüyle karşılayan Robinhood yönetimi, gencin ailesiyle görüştüklerini belirtti. Ayrıca konu ile ilgili gerekli soruşturmalar hala devam ediyor. Gelişmeler ve güncel teknoloji haberleri için “kitle.net” web sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın