BM Yetkililerine WhatsApp Yasaklandı: WhatsApp Güvenli Değil

 BM Yetkililerine WhatsApp Yasaklandı: WhatsApp Güvenli Değil

Birleşik Milletler, Amazon ve The Washington Post CEO’su Jeff Bezos‘un WhatsApp hesabının hacklenmesinin ardından BM Yetkililerine WhatsApp kullanmayı yasakladı. Ayrıca BM sözcüsü, Jeff Bezos’un hacklenmesi ile ilgili Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman‘ı suçladı.


İlginizi Çekebilir: Telegram Kurucusu: WhatsApp’ı Kaldırın, Güvenli Değil!

Geçtiğimiz yıl Jeff Bezos’un WhatsApp hesabının hacklenmesi ile birlikte güvenli olmadığı konusunda bir çok suçlamayla karşılaşan WhatsApp, 2019 yılında güvensiz olduğu gerekçesi ile BM yetkililerine yasaklandı. Birleşik Milletler sözcüsü konu hakkında WhatsApp kullanıcılarını uyarırken, Jeff Bezos’un hacklenmesinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın da parmağı olabileceğini söyledi.

BM yetkilileri aynı zamanda Washington merkezli adli raporlara dayanarak ABD ve diğer yetkililerin konu hakkında derhal soruşturma başlatması gerektiğini söyledi. Çünkü rapora göre Muhammed bin Salman hakkındaki iddialar oldukça dikkat çekici. Rapor içeriğine göre Jeff Bezos’un WhatsApp hesabının hacklenmesine sebep olan virüs içerikli video dosyası, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın kişisel numarasından gönderilmişti. Ardından kötü amaçlı video içeriğinin Jeff Bezos’un Iphone cihazına yerleşmesi ile birlikte WhatsApp konuşmaları ele geçirilmişti.

Konu hakkında BM Sözcüsü Farhan Haq’a “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suudi Prens Muhammed bin Salman ile WhatsApp’dan konuştu mu?” şeklinde soru soruldu ve Farhan Haq şu şekilde yanıtladı;

“Hayır, genel sekreterin WhatsApp kullandığına inanmıyorum. Birleşik Milletler üst düzey yetkililerine 2019 yılının Haziran ayında WhatsApp kullanmaması gerektiği söylendi. WhatsApp’ın güvenli bir mekanizma olduğunu düşünmüyoruz.”

Facebook İletişim Başkanı: WhatsApp Mesajlarının Hacklenmesi İmkansız!

Facebook Kendi Mobil İşletim Sistemini Tasarlıyor
Facebook Kendi Mobil İşletim Sistemini Tasarlıyor

Konu ile ilgili soruları cevaplayan Facebook’un iletişim başkanı Sir Nick Clegg, WhatsApp’ın hacklenmesinin imkansız olduğunu, WhatsApp’da geçen konuşmaların uçtan uca şifrelendiği için saldırıya uğramayacağımızdan emin olmamız gerektiğini söyledi.

İlgili İçerik  Twitter CEO'su, Coronavirüs ile Mücadele İçin 1 Milyar Dolar Bağışlıyor

Mesaj transit olarak gönderildiğinde hiçbir şey olmaz. Çünkü WhatsApp bu mesajları uçtan uca şifreliyor” şeklinde açıklamalar yapan Sir Nick Clegg, “Uçtan uca şifreleme teknolojisinin saldırıya uğramayacağından emin olabilirsiniz” dedi. Ayrıca Nick Clegg bazı sözleriyle dikkat çekti. “Birisi size virüslü bir e-posta gönderirse sadece onu açtığınızda virüs bulaşır” diyen Clegg, aslında WhatsApp’ın bir açığından bahsetmiş oldu. Çünkü WhatsApp’da gönderilen video ve fotoğraflar otomatik olarak cihaza kaydedilir ve siz açmasanız bile virüslü bir video dosyası telefonunuza virüs bulaştırabilir. Jeff Bezos’un telefonu da virüslü bir video “MP4” dosyası ile hacklenmişti.

Telegram Kurucusu: WhatsApp’ı Silin!

WhatsApp'ı Silmeli Miyiz?

Ayrıca WhatsApp tüm bu iddialar ile karşı karşıyayken, geçtiğimiz zamanlarda Telegram kurucusu da konu ile alakalı ilgi çekene açıklamalarda bulundu. WhatsApp’ın en büyük rakiplerinden olan Telegram’ın ve Rusya’da en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan VK’nın CEO’su Paver Durov, WhatsApp’ı kaldırın şeklinde uyarılarda bulundu. “WhatsApp’da büyük bir güvenlik açığı var ve bu açık sayesinde uygulama geliştiricileri WhatsApp kullanıcılarının fotoğraflarına, mesajlarına, aramalarına erişebiliyor. ” diyen Durov, “WhatsApp’ı acilen kaldırın” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın