Dünyanın En Çirkin Hayvanı Seçilen “Blobfish”

 Dünyanın En Çirkin Hayvanı Seçilen “Blobfish”

Dünyanın en çirkin hayvanı olarak seçilen ve internet ortamının popüler hayvanı olan Psychrolutes, gerçekten var mı? varsa da gerçekten internet ortamında gördüğümüz gibi mi? bu makalemizde bu balık hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Gelin birlikte görelim…


İlginizi Çekebilir: Evde Kedi Beslemek

Çirkin Hayvanları Koruma Derneği’nin simgesi haline gelen ve internet ortamında yapılan bir anket ile dünyanın en çirkin hayvanı seçilen Blobfish, veya damla balığı gerçekten internetteki gibi mi görünüyor sorusunu belki hepiniz merak etmişsinizdir. Bu ilginç görünümlü canlı gerçekten yaşıyor ve internet ortamındaki görüntüleri de gerçek. Fakat bunun bir sebebi var.

Avustralya, Tazmanya ve Yeni Zelanda sularında görülen, ilk defa 2003 yılında keşfedilerek resimleri oldukça popüler bir hale gelen damla balığı(Blobfish), garip görünümüyle 2020 yılında bile çok ilginç karşılanıyor. Gerçekliği hakkında tartışılan Blobfish, Psychrolutes Marcidus türü balıklar gerçekten yaşıyor, fakat doğal ortamlarında internetteki görseller gibi görünmüyor.

Aslında bu tür balıklar, yukarıdaki fenomen görüntülerin aksine doğal ortamlarında biraz daha normal görünümlere sahipler. Fakat basınç, bu balıkların görünümleri üzerinde etki edebiliyor. Normal görünümleri her zaman görebileceğimiz balıklara yakın olsa da, kendi ortamlarında olmadıklarında değişik ve ilginç bir hal alabiliyor.

İlgili İçerik  Elon Musk,Bir YouTuber'ın Kampanyasına 1 Milyon Ağaç Bağışladı!

600 ile 1200 metre derinliklerinde sularda yaşayabilen “Psychrolutes“, rengi ve görünüşü nedeniyle çirkin balık olarak da adlandırılıyor. Bu balıkların kilosu ortalama olarak 4-6 kilo arasında değişebiliyor. Genelde 200-300 metreden daha yukarıya çıkmayan bu balıklar, daha yukarıya çıktıklarında az basınç sebebiyle internet ortamında gördüğümüz popüler görüntülerine dönüşebiliyor. Yani bu balıklar denizin çok derinliğinde yaşamaya uygun bir tür. Damla balığı, yani Blobfish’in doğal ortamındaki normal görüntüleri ise aşağıdaki gibi;

Blobfish Normal Görüntüsü


Blobfish Normal Görüntüsü

İşte çirkin balık olarak adlandırılan damla balığı, veya blobfish, veya Psychrolutes, normal ortamlarında yukarıdaki gibi görünüyor. Burada normal bir balık gibi görünse de, daha az basınçlı ortamlarda ilginç ve popüler görüntülerine kavuşabiliyorlar.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın