Black Friday Günleri Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

 Black Friday Günleri Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Black Friday, Kasım ayının son perşembesinde kutlanan şükran gününden sonra Kasım ayının son Cumasında yapılan bir indirim günüdür. 1932 yılından beri noel öncesi alışveriş sezonu olarak kabul edilen indirim günlerinde mağazalar erken açılır ve geç kapanırlar. Ayrıca beklenmedik indirimler sunan mağazalar satışlarını büyük oranda arttırırlar. 1932’den beri yapılan bu satış günleri ilk kez 1961 yılında bir gazetede Black Friday ismi ile duyurulmuş ve o günden sonra Black Friday olarak anılmıştır.

Neden “Kara Cuma” Deniyor?

Neden "Kara Cuma" Deniyor?
Neden “Kara Cuma” Deniyor?

Aslında halkımız ve bir çok müslüman, bunu müslümanlara karşı bir sözmüş gibi tanıyor ve biliyor. Fakat bununla hiç bir ilgisi yok. 1932’den beri yapılan bu indirimler, öncesinde Kara Cuma ismiyle yani Black Friday ismiyle anılmıyordu. 1961 yılında bir gazetenin Black Friday başlığı ile haber yazmasından sonra bu gün Kara Cuma indirimleri olarak anılmaya başlandı. Peki Neden Kara Cuma başlığıyla haber edildi?

Neden "Kara Cuma" Deniyor?
Neden “Kara Cuma” Deniyor?

O yıllarda Philadelphia‘da indirim gününden dolayı oluşan yoğun trafik insanlara zorluk yaşatmıştı ve bir çok insana zarar gelmişti. Bu yüzden gazete bu indirim günü için Black Friday başlığı atarak haber yayınlamıştı. Günümüzde de bir çok mağaza ve şirket bu indirim gününü Türkçe diline, ingilizcesinin karşılığı olan Kara Cuma adı ile uyarlamıştı ve tepkiler çekmişti. Daha sonra bu indirim günlerinin adı Süper Cuma, Müthiş Cuma veya Efsane Cuma gibi isimlerle değiştirildi.

Neden "Kara Cuma" Deniyor?
Neden “Kara Cuma” Deniyor?

Black Friday, yani Türkçe karşılığı ile “Kara Cuma” günlerinde aşırı yoğunluktan dolayı bir çok yerde arbede yaşanmaktadır. Bir çok kişi yaralanmakta hatta zaman zaman ölümlere bile şahit olunmaktadır. 2008’de New York şehrindeki bir mağazanın önünde indirim için mağazanın açılmasını bekleyen yoğunluk, mağazanın açılmasıyla birlikte içeriye akın etti. Mağazada çalışan 1 kadını ezen bu azınlık, kadının ölümüne sebep oldu. 1961 yılında da benzer bir olay Philadelphia’da yaşandı ve bu yüzden bu indirim gününü haber yapan gazete “Black Friday” yani Kara Cuma ismiyle başlık attı. O günden sonra indirim günlerinin adı Black Friday olarak anılmaya başlandı.

İlgili İçerik  ABD'de Black Friday Satışları 43 Milyar'ı Buldu

Türkiyede Black Friday İndirimleri

Türkiyede Black Friday İndirimleri

Türkiye’deki şirketler de bu indirim gününü Türkiye’ye ingilizcesinin karşılığı olan “Kara Cuma” ismiyle uyarlamış ve geçen sene büyük bir satış elde etmişti. Fakat büyük tepkiler çeken “Kara Cuma” ismi tepkiler nedeniyle değiştirilerek Efsane Cuma, Müthiş Cuma gibi isimlere çevrildi. Bu yılın verilerine göre sanal ortamda Black Friday indirimleri kapsamında geçen seneden fazlasıyla artış yaşanarak yaklaşık 2 kat satış yapıldı.

Black Friday İnternet Satışları

Black Friday İnternet Satışları
Black Friday İnternet Satışları

Normalde internet üzerinden Black Friday satışları gerçekleşmezdi. Black Friday, Kasım ayının son Cuma’sı gerçekleşir sonrasında ise Cyber Monday yani Siber Pazartesi ismiyle Aralık ayının ilk Pazartesi günü internetten satışlarda kampanyalar yapılırdı. Fakat Black Friday indirimleri kapsamında yoğunluk fazlasıyla artmasından dolayı mağazalar indirimleri internet üzerinden de sunmaya başladı. Cyber Monday indirim günü ise sadece internet üzerinden yapılmaya devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın