BitCoin’in Yaratıcısı – Satoshi Nakamoto Kimdir?

 BitCoin’in Yaratıcısı – Satoshi Nakamoto Kimdir?

Kısaca: Satoshi Nakamoto ismi, Bitcoin’i yaratan kişi veya grup tarafından kullanılan takma bir isimdir. Nakamoto grubu veya kişisi, 2007 yılından Aralık 2010‘a kadar Bitcoin’i tasarlamış ve geliştirmiştir.


İlginizi Çekebilir: Bitcoin ve Blockchain Nedir?

Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen gizemli isim Satoshi Nakamoto, ilk olarak ismini 2008 yılının Ekim ayında duyurdu. “Bitcoin isimli yeni bir elektronik para üzerinde çalışıyorum, üçüncü taraf yok ve eşler arası.” şeklinde başladığı “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” adlı makaleyi metzdowd isimli sitede yayınlayan kişi veya grup, makalenin sonuna da “Satoshi Nakamoto” ismini ekledi. Yeni bir çağ başlatacak olan teknolojiyi metzdowd isimli sitede yayınladığı makale ile açıklayan gizemli isim, bu teknolojiyi 2010’un Aralık ayına kadar geliştirmeye devam etti. Bitcoin ağı, 2009 yılının Ocak ayında yayınlanan yazılım ile resmen başladı. 9 Ocak 2009 yılında ise Bitcoin 0.01 sürümü yayınlandı. Bu sürümün yayınlanması ile birlikte Bitcoin stabil olarak çalışmaya başlamıştı. Ayrıca Nakamoto’nun 2008 yılında yayınladığı Bitcoin’in ilk makalesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bkz: Bitcoin – P2P Electronic Cash

Nakamoto isimli kişi veya grup, oluşturduğu Bitcoin topluluğu ile Bitcoin teknolojisine büyük katkılar sağladı. Daha sonra ise 2010 yılının Aralık ayında işi, toplulukta güvendiği isimlere bırakarak projeden ayrıldı. Nakamoto, son olarak 2011 yılının Nisan ayında ortaya çıktı ve Bitcoin yazılımcılarına şu e-posta’yı gönderdi: “Başka şeyler üzerinde çalışıyorum. Bitcoin, Gavin ve topluluğun öncülüğünde emin ellerde.

Nakamoto’nun Bitcoin’i emanet ettiği Gavin Andresen, Princeton Üniversitesi mezunu bir bilgisayar yazılımcısı. Andresen, Bitcoin’i Nakamoto’dan emanet aldığından beri gönüllü olarak geliştiriyor. Ayrıca Bitcoin topluluğu, Bitcoin.org üzerinden yapılan bağışlar sayesinde sistemi geliştirmeye devam ediyor.

Satoshi Nakamoto’nun Kişisel Serveti

Satoshi Nakamoto - Bitcoin Anonymous

Satoshi Nakamoto hakkında hiçbir şekilde kesin bilgiler bulunmasa da Bitcoin’in tasarlandığı günden beri Bitcoin kazdığı düşünülüyor. Tahminlere göre Nakamoto, Bitcoin’in kullanıma sunulduğu günden sonra 1 milyona yaklaşık Bitcoin kazarak büyük bir servet oluşturdu. 1 milyon Bitcoin’in değerine şuan (8 Şubat 2020) baktığımızda yaklaşık 10 milyar dolar ediyor. Yani yaklaşık 60 Milyar Türk Lirası değeri olduğunu görüyoruz. İddialar doğruysa, Satoshi Nakamoto olarak bilinen kişi veya grubun toplam serveti 10 milyar doları geçmiş durumda. Fakat dediğimiz gibi bu rakamlar tamamen iddia ve tahminden ibaret, bu sebeple doğruluğu kanıtlanmadı.

İlgili İçerik  Telefondan Kripto Para (Bitcoin) Nasıl Alınır

Satoshi Nakamoto Olduğu İddia Edilen Kişiler

Satoshi Nakamoto Olduğu İddia Edilen Kişiler

Craig Steven Wright: Avustralyalı iş adamı Craig Steven Wright, Bitcoin topluluğunda tartışılan bir isim olsa da kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmiştir. Satoshi Nakamoto olduğunu pek çok kişiye inandırsa da bir çok kişi de buna ikna olmamıştır.

Dorian Nakamoto: Tam adı Dorian Satoshi Nakamoto olan yaşlı adamın aslında isim benzerliğinden dolayı Bitcoin’in yaratıcısı olduğu düşünüldüğü söyleniyor. Ayrıca Hal Finney’e yakın bir yerde oturduğu için bu iddiaya kesin bir şekilde inananlar bulunuyor. Hal Finney’in kim olduğunu hemen aşağıdan görebilirsiniz.

Nick Szabo: Szabo, Bitcoin henüz ortaya çıkmadan Bitgold isimli projeyi geliştiriyor fakat tamamlamıyor. Ayrıca Bitcoin’i geliştiren kişiler arasında da yer alıyor. Dil bilimcilerin, Nick Szabo ve Satoshi Nakamoto’nun yazılarının çok benzer olduğunu söylemesi de iddianın doğru olma ihtimalini yükseltiyor.

Hal Finney: Finney, Nakamoto ile Bitcoin’i geliştiren kişilerden biri. Kendisi, ilk Bitcoin transferi yapılan isim olarak biliniyor. Tarihdeki ilk Bitcoin transferi 100 BTC olarak Hal Finney’e yapılıyor ve kayıtlara geçiyor.

İlk Bitcoin Transferi: Arşiv

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın