Connect with us


Borsa Haberleri

Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar

Dünyanın en değerli kripto para birimi Bitcoin, ve Blockchain’i sizin için bu yazımızda inceledik. BTC ve BCH Arasında ki farkları da bu yazıdan öğreneceksiniz.

Zaman:

Tarih:

Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar

Kripto para dünyasını anlayamaya çalışan pek çok insan bitcoin ve blockchain teknolojisinin karmaşası ile karşılaşır. Bitcoini anladık da blockchain ne demek? Bu karmaşayı gidermek için Bitcoin ve blockchain nedir kısaca ele alalım.

Bkz: Altcoin ve Bitcoin Nedir ve Nasıl Alınır?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar
Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar

Bitcoin, kripto teknolojisini kullanan dijital bir para birimidir. Cebimizde bulundurduğumuz ve fiziksel (FIAT) olarak mevcut olan paralar gibi. Ancak bitcoin fiziksel olarak mevcut olan bir para değildir. Yani herhangi bir yerde basılmaz. Kâğıt ya da madeni para değil, dijital (sanal) bir paradır. Sanal kavramı sizi yanıltmasın. Bitcoin bugün dünyanın en değerli parasıdır. Ve geleceğin para birimi olarak görülmektedir.

Bitcoinden farklı olarak LiteCoin, DogeCoin, ByteCoin vb gibi başkaca dijital paralar da mevcuttur. Hatta isterseniz sizin de kendinize özel bir dijital para biriminiz olabilir. Evet, bunu yapabilirsiniz. Gelecekte her şirketin kendi para birimi olabilir mi?

Blockchain Nedir?

Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar
Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar

Bitcoinin fiziksel olarak mevcut olmadığını, sanal bir para olduğunu söyledik. Fiziksel paraları cebimizde ya da çalıştığımız bankada bulundururuz. Her ne kadar fiziksel paralar ile dijital işlemler (çevrimiçi bankacılık) yapabiliyor olsak da her bir kuruşun fiziksel bir karşılığı vardır. Fiziksel olarak mevcut olan paraları cüzdan ya da bankada bulunduruyorken dijital bir para nerede bulundurulabilir? Elbette bir dijital cüzdanda. Peki bunun blockchain ile ne ilgisi var?

Dijital paralar ile gerçekleştirilen her türlü işlem blockchain denilen sisteme kaydedilir. Blockchain tanımı olarak hem bir ağdır hem de bir veri tabanıdır ifadesini kullanmak yanlış olmaz. Tüm dijital cüzdanlar blockchain ağına bağlanır ve işlemler yine blockchain sistemine kayıt edilir. Bazı uzmanlar blockchainin geleceğin interneti olacak şeklinde görüş bildiriyorlar.

Blockchain, bitcoin ile birlikte icat edilmiş olmasına rağmen hemen hemen her alanda (örneğin steemit.com) kullanılabilecek bir teknolojidir. Çünkü asla kırılamayacak bir yapı vaat eder. Blockchain sistemine kayıt edilen işlemler geri alınamaz ya da hiç kimse tarafından değiştirilemez. Gelecekte bankacılık işlemleri için de blockchain teknolojisi kullanılacak gibi görünüyor. Daha doğrusu bankalar bu sistem karşısında varlıklarını sürdürebilmek için adapte olmak zorunda kalacaklar.

Bitcoin ve Blockchain Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar
Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar

Buraya kadar edindiğimiz bilgiler ışığında böyle bir soru sormanın anlamsız olduğunu kavramış olmalısınız. Ne zaman bitcoin ve blockchain hakkında konuşulsa, insanlar genellikle aynı olduklarını düşünüyorlar çünkü bitcoin, ilk blockchain uygulamasıydı. İnsanlar genellikle bitcoin ve blockchain sistemini karıştırırlar.

O zamandan beri blockchain devasa teknolojik değişimlere uğradı ve şu anda blockchain diğer sektörlere de hizmet veriyor.

  • Bitcoin, kripto para birimi olarak da adlandırılabilen dijital bir para birimidir. Temel olarak sınır ötesi işlemleri hızlandırmak, hükümetlerin işlemler üzerindeki kontrolünü azaltmak ve üçüncü taraf aracıları olmadan tüm süreci kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuştur.
  • Bitcoin resmi olarak kabul edilmiş bir ödeme aracı değildir, ancak dünyadaki insanlar çeşitli işlemler için kullanırlar. Fiziksel olarak mevcut olmadığından, çok güvenli ve güvenilirdir ve blockchain bu parasal işlemleri yapmanın en güvenilir, en ucuz ve en iyi yoludur.
  • Blockchain, tüm işlemleri kaydeden ve kişiler arası işlemlere yardımcı olan bir hesap defteri türüdür. Açık, güvenli ve herkes tarafından kolayca erişilebilir. Blockchain bilgisayarınıza indirilebilir. Burada bitcoinin icat edilmesinden bu yana yapılan tüm işlemleri görebilirsiniz. Hemen hatırlatalım. Göreceğiniz şeyler şifrelenmiş rakamlardan başka bir şey olmayacaktır. İsimler, ip numaraları, adresler, telefonlar ve benzeri gibi şeyler yoktur.
  • Böylece Blockchain, bitcoin’in hesap defteri gibi davranır ve tüm bitcoin işlemlerini gerçekleştirir. O zamandan beri blockchain giderek güçlendi ve şimdi çeşitli endüstrilerde küçük işlemlere bile hitap ediyor.
  • Blockchain, teknolojinin farklı alanlara ve endüstrilere adapte olmasını sağlayarak, teknolojiyi, her şirketin ihtiyaç duyduğu yüksek kalite standardına göre değiştirebilecek şekle getirmiştir.
Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar
Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar

Blockchain çeşitli endüstrilerle çalışmaktadır ve bu nedenle, para aklamayı önleme, müşterileri tanıma vb. gibi şirket kurallarına ve normlarına uymalıdır. Bitcoinin icadı insanlık tarihinin en önemli icatlarından biri olarak görülmektedir. Çok sansasyonel olmuştur. Gerçek şu ki; blockchainin icat edilmesi bitcoinin icat edilmesinden çok daha büyük bir olaydır. Şirketler blockchain sistemini daha güvenilir bulmaktalar ve bu konuda çok ciddi yatırımlar yaparak blockchain sisteminin gelişmesini sağlamaktadırlar.

Bitcoinin icat edilmiş olması gelecekte parasal işlemlerin daha da dijital (ve elbette özgür) olmasını sağlayabilecekken blockchain hayatımızda teknolojik olarak bize hizmet eden her şeyin altyapısının değişmesine neden olacak kadar güçlü bir sistemdir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. emirkan

    4 Kasım 2019 at 04:18

    bitcoin kazacılar diye makineler var ne işe yaradığını anlatan bir yazı paylaşırsanız sevinirim

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel