Connect with us


Borsa Haberleri

22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi

Tüm Bitcoin takipçilerinin ilgisini bu hikaye çekmiştir. Bundan tam 10 yıl öncesinde bir forumda 790.000.000 TL, 114 milyon dolar değerinde pizza satılmıştı.

Zaman:

Tarih:

Bir Kaç Pizzaya 10.000 Bitcoin Vereceğim. 2 Büyük Pizza Olabilir!

Bitcoin‘i erken tanıyan tüm Bitcoin takipçilerinin ilgisini bu hikaye çekmiştir. Bundan tam 10 yıl öncesinde bir forumda 790.000.000 TL, 114 milyon dolar değerinde pizza satılmıştı. Peki nasıl mı?

Tarihler 22 mayıs 2010’u gösteriyordu. Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Laszlo Hanyecz isimli bir adam karnının çok acıktığını söyleyerek bir forum üzerinden anlaşma yapmak istedi. Anlaşmasına göre sahip olduğu 10.000 bitcoin karşılığında 2 adet pizza istiyordu. Laszlo Hanyecz yaptığı teklifte tam olarak şunları belirtmişti;

Bir Kaç Pizzaya 10.000 Bitcoin Vereceğim. 2 Büyük Pizza Olabilir!

450 Milyon TL'lik Pizza! 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü
450 Milyon TL’lik Pizza! 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü

“10.000 Bitcoin ile bir kaç pizza alacağım… 2 büyük boy pizza olabilir. Böylece önümüzdeki günü de garantiye alabilirim. Pizzayı çok severim. Kendiniz yapabilir veya sipariş verebilirsiniz. Ama ben bunun karşılığında bitcoin ödemeyi düşünüyorum.”

O Zamanlar değeri 41 dolara denk gelen 10.000 Bitcoin, 2 büyük boy pizza için oldukça iyiydi. Hem satıcı hem alıcı için güzel olan bu kampanyaya çok geçmeden 1 kişi cevap verdi. Jercos ismiyle forumda bilinen Jeremy Sturdivant pizzaları Bitcoin karşılığında göndereceğini söyledi. Tarihin en pahalı pizza anlaşmasını bu mesajlarla yapan ikili 790 milyon Türk Lirası değerinde ki 2 büyük boy pizza anlaşmasını sonuçlandırdı. Jercos 25 dolar değerindeki pizzaları Hanyecz’in evine sipariş etti ve 10.000 Bitcoin ödemesini aldı. 22 mayıs Bitcoin Pizza Günü olarak bilinen bugün tarihin tozlu sayfalarında dünyanın en pahalı pizzaları olarak geçiyor.

Olaydan yıllar sonra Bitcoin & Blockchain haber şirketi olan Cointelegraph, tarihin en pahalı pizza anlaşmasını yapan ikili ile röportaj gerçekleştirdi. Röportajın kısa bölümlerini sizler için ekleyelim, tamamı için Cointelegraph’ı ziyaret edebilirsiniz…

Laszlo Hanyecz – 450 Milyon TL’ye Pizza Satın Alan Adam

Laszlo Hanyecz - 450 Milyon TL'ye Pizza Satın Alan Adam
Laszlo Hanyecz – 450 Milyon TL’ye Pizza Satın Alan Adam

Öncelikle 10.000 Bitcoin ile 2 pizza satın alan adam Laszlo Hanyecz ile röportaj yapan Cointelegraph, güzel bir sohbet gerçekleştirdi.

CT: Muhtemelen bu soruyu çokça duymuş olmalısın. 114 milyon dolar “790 Milyon TL” değerindeki Bitcoin ile 2 büyük boy pizza aldığına pişman mısın?

Benzer içerik:  11 Yıllık Bitcoinler Harekete Geçti: Nakamoto Geri Mi Döndü?

LH: Hayır biliyorsun, pişman olmadım. Bitcoin’in ilk tarihlerinde bulunmak ve bunun bir parçası olmak gurur verici ve harika. İnsanlar bu hikayeyi biliyorlar. Forum’da bir çok iş yaptım, Bitcoin’i MacOS’a taşıdım ve bir çok kişiye destek oldum. Ben sadece Bitcoin kullanarak pizza satın almak ve insanların da bunu yapmasını sağlamak istedim. Onun böylesine popüler bir şeye dönüşeceğini hiç düşünmemiştim. Ama gerçekten bu hikaye insanlar için kalıcı bir şeye dönüştü. O zamanlar Bitcoin’in değeri yoktu. Bence Bitcoin ile ticaret yapmak çok önemli bir şeydi.

CT: Hala Bitcoin kullanıyor musun?

LH: Evet, Bitcoin’i hala kullanıyorum. Ama bunu az tutmaya çalışıyorum. Gerçek hayatta yüzyüze bir şey satın almadım ancak online alışverişlerimi Bitcoin ile yaptığım oluyor.

Jercos – 2 Pizza Satarak 450 Milyon TL Kazanan Adam

Jercos - 2 Pizza Sataran 450 Milyon TL Kazanan Adam
Jercos – 2 Pizza Sataran 450 Milyon TL Kazanan Adam

Cointelegraph, Laszlo Hanyecz ile yaptığı bu röportajdan sonra bir de Jeremy Sturdivant ile bir sohbet gerçekleştirdi. Jercos’a sahip olduğu en fazla Bitcoin miktarı sorulduğunda “Sanırım 40.000 Bitcoin” şeklinde yanıtladı. Jercos Bitcoinleri nasıl kullandığını da şu şekilde açıkladı;

Bağımsız işler yapmak çeşitli şekillerde paralar kazandırabiliyor. Bu ödemeleri çoğunlukla Bitcoin, Litceoin hatta Dogecoin gibi para birimleriyle de alıyordum. Yerel marketler Bitcoin gibi para birimlerini kullanmıyor bu yüzden kendimi Bitcoin kullanmaktan çoğunlukla uzaklaştırmaya çalışıyorum. Steam, Humble gibi online mağazalar ve diğer oyun mağazaları Bitcoin’i kabul ediyorlardı. Kesinlikle Steam kütüphanemin çoğunluğunu Bitcoin ödemesi ile aldım.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir