Bitcoin 10 Bin Dolar Barajını Aştı, Halving’e 3 Gün Kaldı

 Bitcoin 10 Bin Dolar Barajını Aştı, Halving’e 3 Gün Kaldı

Lider kripto para birimi Bitcoin, 10 bin dolar barajını bugün yaşanan yükselişte aştı. Halving öncesi Bitcoin yükselişi FOMO‘yu da beraberinde getirdi.


İlginizi Çekebilir: Telefondan Bitcoin veya Altcoin Nasıl Alınır?

Not: Haber amaçlı içeriktir. Yatırım tavsiyesi değildir.

Kripto Para birimlerinin tüm dünyada tanınmasına imkan veren lider kripto para birimi Bitcoin, son günlerde oldukça büyük yükselişler yaşıyor. Geçtiğimiz aylarda bazı sebeplerden dolayı büyük miktarlarda düşüş yaşayan ve yatırımcılarını kaybeden Bitcoin, artan FOMO ile birlikte tekrar büyük bir yükselişe geçti. Gün içerisinde 10 bin dolar barajını aşan Bitcoin, bu makalenin yazım tarihi itibari ile 9,850 dolar üzerinden işlem görüyor.

Bitcoin yarılanmasına 3 gün 7 saat kala Bitcoin, yükselişini hızla sürdürüyor. Halving, yani yarılanma sonrası için yatırımcılar büyük bir beklenti içine giriyor. Analistler ise ikiye bölünmüş durumda. Bazı analistler Halving sonrası fiyatın düşeceğini söylerken, bazı analistler de rekor seviye bekliyor.

Geçtiğimiz yıllarda rekor seviye olan 20 bin dolara kadar çıkan, ardından sert bir düşüş yaşayarak 3 bin dolara geri dönen Bitcoin, bu seviyeleri tekrardan görebilecek mi oldukça tartışılıyor…

İlgili İçerik  Kripto Para Halving (Yarılanma) Nedir?

Halving Nedir?

Bitcoin 10 Bin Dolar Barajını Aştı, Halving'e 3 Gün Kaldı

Halving kelimesini Türkçe’ye çevirecek olursak “half” yani “yarı” anlamını taşır. Kripto Para dünyasında bu terim “halving” yani “yarılanma” olarak sıkça kullanılır. Bitcoin halving’in anlamı ise, kısaca madencilere verilen ödülün yarıya inmesidir. Ortalama 4 yılda 1 kez gelen Halving, madencilerin blok başı alacağı ödülü yarı yarıya indirir. Yani 2020 Halving öncesi Bitcoin madencileri 12,5 Bitcoin ödül alırken, 2020 Yarılanması sonrasında madencilere blok başı 6,25 Bitcoin ödülü verilecek. Böylelikle arzın azaltılmış olması, belki de lider kripto para birimi Bitcoin üzerinde iyi bir etki oluşturabilecek. Bu etkinin hangi yönde olacağı belli olmasa da, şuana kadar yaşanan Halvingler Bitcoin fiyatını 1-2 ay süre ile zirveye taşımıştır.

Dilerseniz halving hakkında detaylı makalemize şuradan ulaşabilirsiniz: Bitcoin Halving Nedir?

Bir önceki yazımız olan Kripto Para Terimleri ve Anlamları başlıklı makalemizde Kripto Para, Kripto Para Kelimeleri ve Kripto Para Sözlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın