Bir Tesla Sürücüsü, Aracı Çalan Hırsızı “Telefonla” İçeriye Kilitledi

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir Tesla sürücüsü, otomobilini çalmaya çalışan hırsızı "cep telefonu" ile otomobilin içine hapsetti ve polisi aradı. Polis, hırsızı olay yerinde tutukladı.
 Bir Tesla Sürücüsü, Aracı Çalan Hırsızı “Telefonla” İçeriye Kilitledi

Bir Tesla sürücüsü, otomobilinin teknolojisini ve modern özelliklerini kullanarak aracını çalan hırsızı otomobilin içine hapsetti. Hırsızı otomobilin içine hapseden otomobil sahibi, polisi arayarak hırsızın yakalanmasını sağladı. Electrek’in aktardığı habere göre 8 Mayıs’ta yaşanan olay, Kaliforniya Barstow Polis Departmanı tarafından Facebook’ta yapılan paylaşım ile ortaya çıktı.

C.S. isimli oldukça oldukça bozan bu soygun girişimi, çok yanlış bir araca karşı denenmişti. Teknolojik açıdan çok gelişmiş özellikler bulunduran ve oldukça otonom bir araç olan Tesla, tabii ki uzaktan kontrol edilebiliyordu. Soygun sırasında C.S. adlı soyguncu Tesla Model 3’e binip sürücüyü indirmeye çalıştı. O an paniğe kapılan sürücü aracı terk etti. Fakat hırsızın bilmediği çok önemli bir nokta vardı. Araçtan inen Tesla Model 3 sahibi, telefonundan Tesla’ya bağlandı. Ardından aracı kilitleyerek hırsızın içeride kalmasını sağladı.

Tesla’nın telefondan kontrol edilebilmesi sayesinde soyguncu, araç içerisinde hapsedildi. Ardından polisi arayan sürücü, basit bir şekilde hırsızı yakalattı. Tesla Model 3’ün telefondan etkinleştirilen kilidi manuel olarak açılabilse de, otomobil hırsızının o an bir uyuşturucu madde etkisinde olabileceği söylendi. Yani soyguncu madde etkisinde olmasaydı kilitlenen otomobilden yine de çıkabilecekti.

Zaten telefondan kilitlenen bir Tesla aracının içeriden açılmaması, ço kçeşit sorunlara sebep olabilirdi. Bu sebeple otomobilde her zaman bir manuel kilit kaldırma özelliği bulunması gerekiyor.

İlgili İçerik  Tesla Model 3 Otopilot Modundayken Polis Arabasına Çarptı
Bir Tesla Sürücüsü, Aracı Çalan Hırsızı İçeriye Kilitledi

Barstow Polis Departmanı, facebook üzerinden yaptığı açıklamada şunları belirtti; “8 Mayıs 2020’de, saat 10:20’de polis memurlarımız, devam etmekte olan bir araç hırsızlığıyla ilgili 400 East Fredricks Street bloğuna gönderildi. Rapor eden taraf, Tesla Model 3 aracının içinde otururken bir konu sürücünün yan kapısını açtığını ve arabadan inmek için çığlık atmaya başladığını belirtti. Hırsız, araç sahibini araçtan çıkarıp aracı çalmayı denedi. Fakat hırsızın bilmediği çok önemli nokta vardı. Otomobil sahibi, telefonunu kullanarak Tesla Model 3’ü kilitledi ve hırsız içeride hapsedildi. Ardından sürücü polise haber verdi. Memurlar olay yerine geldiklerinde, aracı çalmaya çalışan Charlie Smith’i aracın sürücü koltuğunda gözlemlediler. Memurlar hemen Smith ile temasa geçti ve onu tutukladı. Memurlar Smith’i tutukladığında, bolca terlediğini ve hızla seğirdiğini ve gözlerini kırptığını gözlemlediler. Smith’in davranışı da düzensiz ve kaygılıydı. Smith, hırsızlık ve kontrollü bir maddenin etkisi altında olduğu için tutuklandı.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın