Connect with us


Genel

Bir Garip Başarı Hikayesi: KFC’nin Kurucusu Harland Sanders

Bu makalede intiharın kıyısından dönerek Kentucky Fried Chicken, Kısacası “KFC”yi kuran Albay Harland Sanders’in ilham veren hayat hikayesinden bahsedeceğiz.

Zaman:

Tarih:

KFC Kurucusunun İlham Veren Başarı Hikayesi

Bu makalemizde 9 eylül 1890 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinde doğan ve intiharın kıyısından dönerek Kentucky Fried Chicken, Kısacası “KFC“yi kuran Albay Harland Sanders’in hayat hikayesinden bahsedeceğiz.

KFC’nin logosunda gördüğünüz o sevimli adam Harland Sanders, aslında çok zorlu yollardan geçerek buralara gelmiş ve intihardan son anda vazgeçerek en sevdiği iş olan aşçılığa dönmüştü. Hayatının son dakikaları olduğunu düşündüğü anda aklına gelen o fikir ile harekete geçen ve bunu yapmayı başaran Harland Sanders, günümüzde neredeyse herkesin bildiği o fast-food zincirini kurmayı başarmıştı. İşte Kentucky Fried Chicken, kısaca KFC’yi kuran ve KFC logosunda bulunan o şirin adamın herkese ilham veren zorlu hikayesi…

Bir Garip Başarı Hikayesi: KFC'nin Kurucusu Harland Sanders
Bir Garip Başarı Hikayesi: KFC’nin Kurucusu Harland Sanders

1890 yılının 9 eylülünde doğan Harland Sanders‘in çocukluk zamanları hiç iyi geçmedi. Harland, henüz 5 yaşındayken babasını kaybetti. Harland babasını kaybettikten sonra Annesi çalışmaya başlamıştı ve kardeşlerine bakmak ona kaldı. Kardeşlerinin temizliğini, okul ihtiyaçlarını, yemeğini kısacası her şeyi o yapıyordu. Harland’ı başarıya ulaştıracak aşçılık yeteneği de bu yıllarda gelişti.

Harland Sanders 10 yaşına geldiğinde iş hayatına atıldı ve o zamanlar 4 işten kovuldu. Bu yaşlarında annesinin de evlenmesiyle birlikte evde üvey babasının uyguladığı şiddete dayanamayan Harland, evden kaçarak kurtulmak istedi. Ardından kimlikte 10 olan yaşını değiştirerek Amerikan Ordusuna katıldı.

Bir Garip Başarı Hikayesi: KFC'nin Kurucusu Harland Sanders

Harland Sanders 8 yıl boyunca orduda görev yaptı, 18 yaşına geldiğinde ordudan ayrıldı ve evlendi. 22 Yaşına kadar trenlerde kondüktörlük yapan Harland, sonunda bu işinden de kovuldu. Evliliğinden 3 çocuğu olan Harland, eşi tarafından da düzgün bir işi olmadığı için terk edilir. Eşi giderken çocuklarını da yanına aldı. Harland ise yapayalnız kaldı…

Harland bu zamanlarını çok zorlanarak geçirdi. Sigortacılık, Kaptanlık, Çiftçilik gibi her türlü işte çalıştı ve uzun yıllar böyle geçti. Bir ara hukuk okumayı düşünen Harland, bu isteğini de başarılı olarak sonuçlandıramadı.

Bir Garip Başarı Hikayesi: KFC'nin Kurucusu Harland Sanders

Harland Sanders 40 yaşına geldiğinde hiçbir varlığı yoktu. Çocukları yanında değil, eşi tarafından terk edilmiş ve hiçbir işe sahip değildi. Harland’ı tüm bunlar intihara sürüklemişti. Bir ağacın başına oturup son mektubunu yazan Harland, hayatı boyunca yaptığı her şeyi kağıda anlatmaya başladı. Harland kafasında intihar senaryosunu oluştururken birden düşündü, o aşçılığı çok seviyor ve bunu çok iyi yapabiliyordu. Bir dükkan açıp işlerini büyütebileceğini hayal etti. İşte Harland Sanders’in hayatının dönüm noktası burada başladı. O, kendine inanmayan herkese bir ders verecekti.

Benzer içerik:  Corona Virüsü, Filipinler'de Bir Kişinin Ölümüne Sebep Oldu
Bir Garip Başarı Hikayesi: KFC'nin Kurucusu Harland Sanders

Harland Sanders önce 87 dolar borç buldu ve çok özel ve lezzetli bir tavuk hazırladı. Hazırladığı çok lezzetli bu tavukları kapı kapı dolaşarak komşularına sattı. Komşuları bu özel tavuğu çok sevmişti fakat Harland’ın istediği bu değildi. O, yemeklerini bir restoranda satmak istiyordu. Restoran tavuğu satacak, o da her tavuk başına komisyon alacaktı. Bu planı için yola koyulan Harland, bölgedeki ve daha uzaktaki tüm restoranları gezerek iş teklif etmeye başladı. Harland tam 1008 restoran tarafından reddedildi ama o pes etmedi. 1009. Restorana geldiğinde tarifi çok beğenilmişti ve teklifi kabul edildi. Bundan sonra o restoranda Harland’ın özel tavukları satılacak ve Harland tavuk başına komisyon alacaktı. Harland’ın alacağı pay 5 cent gibi çok küçük bir ücretti. Fakat tavuklar müşteriler tarafından beğenildikçe popüler bir yemek haline geldi ve büyük paralar kazanmaya başladı. Ardından Harland buradan gelen parayı biriktirdi ve KFC’yi kurdu. Yıl 1960’a geldiğinde Harland’ın kurduğu KFC’nin ABD’nin dört bir yanında franchise restoranı vardı. Yani tavuğunu ülkenin dört bir yanında kurulan KFC restoranlar aracılığıyla satıyordu.

Bir Garip Başarı Hikayesi: KFC'nin Kurucusu Harland Sanders

Harland Sanders, KFC sayesinde şöhret basamaklarını hızlıca tırmanmış ve KFC 5 yıl içerisinde ülkedeki en büyük fastfood zincirlerinden biri haline gelmişti.

Böylesine büyüyen bu şirket’i satma kararı alan Harland Sanders, KFC’yi John Brown Jr.’ye tam 2 milyon dolara sattı. Anlaşmaya göre Harland Sanders KFC’nin yüzü olmaya sonsuza dek devam edecek ve her yıl 250.000 dolar ücret alacaktı.

Harland David Sanders bundan sonra yaşamını rahat bir şekilde sürdürebildi ve 90 yaşına geldiğinde hayatını kaybetti. Kendisine inanmayan herkese ders veren Harland, arkasında ise koskoca bir fastfood zinciri bıraktı.

İşte KFC logosunda ki o şirin adamın hikayesi bir çok kişiye böyle ilham veriyor…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir