Connect with us


Dünya'dan Haberler

Bir Araştırmaya Göre Türkiye’nin Mutluluk Oranı Hızla Düşüyor

Bir araştırmaya göre ülkemizdeki insanların mutluluk oranı, her geçen yıl hızla düşüyor. Bununla birlikte küresel çapta bir düşüş de söz konusu.

Zaman:

Tarih:

Türkiye'nin Mutluluk Oranı Hızla Düşüyor

Küresel çapta yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’nin mutluluk oranı hızlı bir şekilde düşüyor. Ipsos Araştırma tarafından ülkemizde ve küresel çapta yapılan araştırmaların sonucunda ülkemizdeki mutluluk oranının yüksek oranlarda gerilediği, küresel çapta da bir düşüş yaşandığı ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin mutluluk oranı son 9 yılda %89‘dan %59‘a kadar düşüş yaşadı.

Ülkemizdeki mutluluk oranının yıldan yıla hızla düşmesi durumu, yalnızca ülkemizde de yaşanmadı. Dünya çapında pek çok ülkenin mutluluk oranlarında düşüşler görüldü. 2011 yılında yaptığı küresel çapta mutluluk oranı araştırmasını tekrardan 2020 yılı için gerçekleştiren Ipsos Araştırma, 9 yılda yaşanan değişimleri de ortaya çıkardı.

Türkiye’de ve küresel çapta araştırmalar yapan Ipsos Araştırma, 27 ülkeden 19.516 katılımcı ile araştırmalarını gerçekleştirdi. Bu araştırmaya göre 2011 yılında yapılan ve 2020 yılında yapılan araştırma arasına büyük farklar vardı. 2011 yılında %89 mutluluk oranına sahip olan Türkiye, 2020 yılında yeniden yapılan araştırmada %59 mutluluk oranıyla karşımıza geldi. Dünya çapında ortalama mutluluk oranı %63 olurken, ülkemiz %59’luk mutluluk oranıyla ortalamanın biraz daha gerisinde kaldı.

Dünya Çapında Mutluluk Oranları Geriledi

Bir Araştırmaya Göre Türkiye'nin Mutluluk Oranı Hızla Düşüyor Bir araştırmaya göre ülkemizdeki insanların mutluluk oranı, her geçen yıl hızla düşüyor. Bununla birlikte küresel çapta bir düşüş de söz konusu.

Ülkemizde son 9 yılda mutluluk oranlarında düşüş yaşanırken, aynı durum küresel çapta da yaşandı. Küresel mutluluk oranı, 2011 yılında göre %14 oranında bir düşüş yaşandı. Dünya çapında sağlık alanında mutluluk oranı %55 olurken, eş veya sevgili ilişkilerinde %49, hayatın anlamlı olmasını hissetmek konusunda %48, yaşam koşullarında %45 oranlarında mutluluk olduğu ortaya çıktı.

Benzer içerik:  Tesla, Otomobillerdeki Kameraları Uzaktan Kontrol Etme Özelliğini Test Ediyor

En çok mutluluk oranı sağlık alanında olurken, birçok alanın mutluluk oranlarında düşüşler görüldü. Türkiye’de mutluluk oranının en yüksek olduğu şey ise sosyal medya oldu. Türkiye’nin en yüksek mutluluk kaynağı olan sosyal medya, dünya çapında olan mutluluk oranından çok daha yüksek bir orana sahipti. Küresel çapta sosyal medyayı mutluluk kaynağı olarak görme oranı %45 olurken, ülkemizde bu oran %70’leri gördü.

En Mutlu Ülke Çin

Bir Araştırmaya Göre Türkiye'nin Mutluluk Oranı Hızla Düşüyor Bir araştırmaya göre ülkemizdeki insanların mutluluk oranı, her geçen yıl hızla düşüyor. Bununla birlikte küresel çapta bir düşüş de söz konusu.

Genel olarak mutluluk oranlarına baktığımızda dünyanın en mutlu ülkesi Çin oldu. Çin’den araştırmaya katılan kişilerce belirlenen mutluluk oranı %93 oldu. Bu da dünyanın en mutlu ülkesinin Çin olmasını sağladı. Diğer bir yandan Çin’i %87 mutluluk oranıyla Hollanda, %80 mutluluk oranıyla da Suudi Arabistan takip etti.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir