Connect with us


Dünya'dan Haberler

Binlerce Kişiyi Mağdur Eden İstanbul Bilişim’in İflasına Karar Verildi

Geçtiğimiz zamanlarda artan şikayetlerin üzerine konkordato başvurusu yapan İstanbul Bilişim’in başvurusu reddedildi. Mahkeme, şirketin iflasına karar verdi.

Zaman:

Tarih:

Binlerce Kişiyi Mağdur Eden İstanbul Bilişim'in İflasına Karar Verildi Geçtiğimiz zamanlarda artan şikayetlerin üzerine konkordato başvurusu yapan İstanbul Bilişim'in başvurusu reddedildi. Mahkeme, şirketin iflasına karar verdi.

Geçtiğimiz zamanlarda haberlere bomba gibi düşen ve bir süre gündem olan İstanbul Bilişim vurgunu, uzun süre gündemden düşmemiş ve oldukça çok konuşulmuştu. Ortaya çıkan bilgilere göre İstanbul Bilişim şirketi tüketicilere ürün satışı gerçekleştirmiş, fakat tüketicilere ürünlerini göndermemişti. Bununla birlikte şirket, iddialara göre bazı tüketicilere para iadesi de gerçekleştirmemişti.

Son zamanlarda şikayetlerin çok hızlı bir şekilde artmasıyla birlikte ortaya çok büyük bir tablo çıkmıştı. Binlerce müşteri ürünleri alamamaktan ve paralarının iade edilmemesinden şikayetçi olurken, İstanbul Bilişimin büyük bir vurgun yaptığı ortaya çıktı. 50 bin‘den fazla kişiden 150 milyon TL vurgun yaptığı öne sürülen İstanbul Bilişim, Temmuz ayında konkordato başvurusunda bulunmuştu.

Bir süredir devam eden davada İstanbul Bilişimin konkordato başvurusu, mahkeme tarafından reddedildi. Temmuz ayında yapılan başvuru reddedildi ve mahkeme, İstanbul Bilişimin iflasına karar verdi. 50 bin’den fazla kişiye sattığı ürünleri göndermediği ve para iadesi yapmadığı söylenen İstanbul Bilişim, şikayetlerin hızla artmasıyla birlikte başa çıkamamış ve bu gelişmelerin ardından Temmuz ayında bu başvuruyu yapmıştı. Bu başvuru da şirketin kurtuluşu olmadı.

Binlerce Kişiyi Mağdur Eden İstanbul Bilişim'in İflasına Karar Verildi Geçtiğimiz zamanlarda artan şikayetlerin üzerine konkordato başvurusu yapan İstanbul Bilişim'in başvurusu reddedildi. Mahkeme, şirketin iflasına karar verdi.

Şirketin konkordato başvurusunu reddeden İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, şirketin aynı zamanda iflasına karar verdi. İstanbul Bilişim’in yaptığı konkordato başvurusuna 1.100’e yakın tüketicinin müdahil olduğu belirtilirken, bunun konkordato davalarındaki şuana kadarki en yüksek müdahil sayısı olduğu belirtildi.

Duruşma hakkında açıklamalarda bulunan Tüketici Hakları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye tüketici hukuku için çok önemli karar verildi. İstanbul Bilişim firması on binlerce kişinin parasını alıp internetten satacağını vadettiği ürünleri göndermediği için bununla ilgili gelen çok sayıda şikayetten ötürü konkordato davasına tüketici örgütü olarak müdahillik talebinde bulunduk.

Gerek geçen celse gerek bu celse şirketin avukatı kimseye itiraz etmedi. Ancak bizim başvurumuzu reddetmek istemişti. Fakat mahkeme doğrudan yana karar verdi ve konkordato isteğini kabul etmeyerek iflasına karar verdi. Bu süreçten sonra avukatlarımız gerek üyelerimize gerek üye olmayan mağdurlara her türlü hukuki desteği verecek, yol gösterici olacaklardır. Hak aramaya gelen bu tüketicileri de gönülden kutluyorum” diye konuştu.

Mağdur olan müşterilerin alacaklarını tahsil etmeleri için iflas masasına kayıt olmasını gerektiğini belirten avukat Aybars Karakırık da “İflasla beraber şirketin haczi mümkündür. Şirketin mal ve varlıkları iflas masası adı altında bir araya toplanacaktır. Bundan sonra şirketten alacakları olanlar icra takibi yapmalılar. Bunun yanı sıra iflas masasına kayıt olmalılar. İflas sürecinde alacaklarını almaya gayret göstermeliler” ifadelerini kullandı.

Benzer içerik:  İstanbul Bilişim 1 Milyar TL Vergi Kaçırdı: İşte Detayları

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir