Connect with us


Bilim & Sanat

Bilim İnsanları, Megalodon Köpek Balıklarının Gerçek Boyutlarını Açıkladı

Okyanusun en büyük türlerinden olan ve korkutucu boyutlarda olan Megalodon köpek balıklarının gerçek boyutları bilim insanları tarafından açıklandı.

Zaman:

Tarih:

Megalodon Köpek Balıklarının Gerçek Boyutları Ortaya Çıktı

Bilim insanları, okyanuslarda yaşayan en büyük canlı türlerinden olan Megalodon köpek balıkları hakkında araştırmalarda bulundu. Gerilim/korku türü birçok sinema filminde karşımıza çıkan devasa büyüklüklere sahip bu köpek balığı türü, bugüne dek milyonlarca kişi tarafından oldukça merak edilmişti. Boyu 6 metreye ulaşabilen büyük beyaz köpek balığının uzak kuzeni olarak bilinen megalodon köpekbalıkları, devasa büyüklüklere ulaşabiliyor.

Jaws ve Meg(Derinlerdeki Dehşet) gibi filmlerde oldukça popüler bir hale gelen bu hayvanlar, aslında 3-23 milyon yıl arası önce yaşamıştı. Oldukça uzun yıllar önce okyanuslarda yaşayan bu canlıların boyutları, Bristol Üniversitesi ve Swansea Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı araştırmalar ile ortaya çıktı. Normalde 15-20 metre aralığında olduğu tahmin edilen bu canlıların gerçek boyutları da bilim insanları tarafından ortaya çıkarıldı.

Hakkında pek fazla bilgi bulunmayan Megalodon köpekbalıkları, küçük bir tekneyi yutabilecek, tek ısırığıyla parçalara ayırabilecek büyüklüğe ve güce sahip bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Filmlerde de genel olarak bu balıkların bu özelliklerine değinilirken, gerçek hayatta da bilim insanları bu köpekbalıklarının fosillerine yoğunlaştı. Geçtiğimiz zamanlarda Büyük Okyanusta ve Atlas Okyanusunda bulunan Megalodon köpekbalığı fosilleri, bilim insanları için oldukça sevindiriciydi. Çünkü bu fosiller üzerinden matematik hesaplamalar ile bu balıkların ortalama uzunlukları araştırılabilecekti.

Benzer içerik:  Megalodon Köpekbalıklarının "Tarihin En Büyük Balık Türü" Olduğu Doğrulandı
Bilim İnsanları, Megalodon Köpek Balıklarının Gerçek Boyutlarını Açıkladı Okyanusun en büyük türlerinden olan ve korkutucu boyutlarda olan Megalodon köpek balıklarının gerçek boyutları bilim insanları tarafından açıklandı.

Bristol Üniversitesi ve Swansea Üniversitesi‘nden bilim insanları da bulunan bu fosiller üzerinde yoğunlaştı ve bu köpekbalıkları hakkında daha geniş detayları karşımıza çıkardı. Fosillerden elde ettikleri veriler ile matematiksel işlemler gerçekleştiren bilim insanları, aynı zamanda bu sonuçları megalodon köpekbalıklarının yaşayan akrabalarıyla da karşılaştırdı. Bunun sonucunda bu türün gerçek boyutları da ortaya çıktı.

Bilim insanlarının araştırmalarından ortaya çıkan sonuca göre megalodon köpekbalıkları tam 16 metre uzunluğuna erişebiliyorlar. Ortalama uzunlukta yetişkin bir insan, bu köpekbalıklarının yalnızca sırt yüzgeci büyüklüğünde. Yani bu köpekbalıkları günümüzde bir insanı rahatlıkla yutabilecek büyüklükteydi. Bu canlı türü ne kadar büyük olsa da, günümüzde bundan çok daha büyük olan ve yaşayan en büyük hayvan olduğuna inanılan Mavi Balinalar, 33 metre uzunluğa ulaşabiliyor. Ayrıca Mavi Balinaların ağırlığı da 150 tonu bulabiliyor. Bu da Mavi Balinaların yaşayan en büyük canlı olduğu düşüncesini güçlendiriyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir