Bilim Adamları Düşünceyi Görüntüye Aktarmayı Başardı!

 Bilim Adamları Düşünceyi Görüntüye Aktarmayı Başardı!

Rusya merkezli yazılım şirketi Neurobotics ve Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapan bilim insanları, beyin sinyallerini eş zamanlı olarak görüntüye aktarmayı başardılar!

Bilim adamlarının uzun zamandır üzerinde çalıştığı bu proje ile, kafanıza yerleştirilen kablolar sayesinde ( EEG – Elektroensefalografi – Betatom Emar ) düşünceniz canlı olarak bilgisayar ortamına aktarılıyor.

MIPT ve Neurobotics tarafından geliştirilen bu beyin-bilgisayar projesi, yapar sinir ağlarına ve kafa derisine invaziv olmayan elektrotlar aracılığıyla beyin dalgalarını kaydetmek ve izlemek için kullanılan bir teknik olan EEG‘ye dayanmaktadır. Bu sistem beyin aktivitelerini canlı olarak analiz ederek, bilgisayar ortamına göre yapılandırır ve görüntüye dönüştürerek beyin-bilgisayar düşünce-görüntü bağlantısı kurulmasını sağlar.

Bir Çok Hastaya İlaç Olabilir!

Bilim Adamları Düşünceyi Görüntüye Aktarmayı Başardı!
Bilim Adamları Düşünceyi Görüntüye Aktarmayı Başardı!

MIPT Nörorobotik Laboratuvar Başkanı Vladimir Konyshev yaptığı açıklamada şunları belirtti;

“Felçli hastaların elektrikli, tekerlekli sandalye sürmelerini sağlayabilen beyin-bilgisayar arayüzüne odaklanan Ulusal Teknoloji Girişimi Neuronet’in projeleri üzerinde çalışıyoruz. Nihai amaç, daha sağlıklı bireyler ve doğruluğu arttırılmış bir sinir kontrol sistemi”

Canlı Beyin-Bilgisayar Bağlantısı!

Testlerini görüntüye aktaran bilim insanları, ortaya şaşırtıcı bir video çıkardılar. Hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlgili İçerik  Nintendo Switch, 160.000 Hesabın Hacklendiğini Doğruladı

Bu deneyde nörobiyologlar, bir grup sağlıklı insanı bilgisayar karşısına oturtuyor ve 20 dakika boyunca 10 saniye uzunluğunda kısa videolar izletiyor. Şelaleler, Araba Sürüşü, Yarışlar, İnsan yüzleri gibi bir çok kısa video izleyen denekler, kafalarında bulunan mekanizma sayesinde nörobiyologlara veri aktarıyor. Bu verileri EEG sayesinde analiz eden nörobiyologlar, düşünceyi bilgisayar ortamına görüntü olarak aktarıyor.

“EEG, kafa derisinde kaydedilen bir beyin sinyalleri sistemidir.

Yazar Grigory Rashkov’a göre beyin sinyallerini analiz eden EEG, Buharlı trenin geride kalan dumanını analiz ederek buhar motorunun içni anlamaya ve tahmin etmeye benzer.

MIPT Araştırmacısı ve Neurobotics programcısı olan bir genç ise şu açıklamaları yaptı;

“Bir kişinin düşüncesini kısmen bile olsa görüntüye aktarmak için yeterli teknolojiye ulaşmayı şuan beklemiyorduk. Yine de oldukça mümkün olduğu bu proje sayesinde ortaya çıktı.”

Bir önceki yazımız olan Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu başlıklı makalemizde Büyükbaba Paradoksu, Dede Paradoksu ve Zamanda Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın