Connect with us


Dijital Haberler

Bilgisayarlarda Hangi İşletim Sisteminin Ne Kadar Kullanıldığı Belli Oldu

Yapılan bir araştırmayla dünya çapında bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemleri ve bu işletim sistemlerinin kullanım oranları yayınlandı.

Zaman:

Tarih:

Bilgisayarlarda İşletim Sistemlerinin Kullanım Oranları

Yapılan bir araştırmayla dünya çapında yüz milyonlarca bilgisayarda en çok kullanılan işletim sistemleri belli oldu. Diğer bir yandan bu işletim sistemlerinin kullanım oranları ve diğer işletim sistemlerine göre ne kadar daha fazla kullanıldığı da ortaya çıktı. Yayınlanan rapora göre bilgisayar dünyasının ilk işletim sistemlerinden olan Windows XP bile, bilgisayar işletim sistemi pazarında pastadan pay almayı başarıyor.

Her ne kadar eski olsa da milyonlarca kişinin hala severek kullandığı Windows XP, dünya çapında bilgisayarların %1,26‘lık bölümünde kullanılmaya devam ediyor. 24 Ağustos 2001 tarihinde yayınlanan ve o yıllardan beri oldukça sevilen bir işletim sistemi olan Windows XP, 2014 yılında aldığı desteği kaybetmişti. Yani Windows’un üreticisi olan Microsoft şirketi, Windows XP için 6 yıldan fazla bir süredir güvenlik amacıyla veya benzer bir güncelleme yayınlamadı. Kullanıcıların bu işletim sistemini yenilemesi istense de, birçok kullanıcı XP’den vazgeçemedi.

Rapora göre dünya çapında 2 milyardan fazla bilgisayar kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcılardan yaklaşık 25 milyonu Windows XP işletim sistemi kullanmaya devam ediyor. Diğer bir yandan Windows XP bu kadar tercih edilirken, Microsoft’un pek de tercih edilmeyen Windows 8 işletim sistemi, dünya çapında %0,57‘lik bir kullanım oranına sahip. Yani Windows XP, Windows 8’in iki katından daha fazla kullanılıyor. Google‘ın Linux tabanlı işletim sistemi ChromeOS ise dünya çapında %0,42 oranında kullanıma sahip. 2006’da piyasaya sürülen bir diğer Windows işletim sistemi Windows Vista ise dünya çapında %0,12‘lik bir kullanım oranına sahip.

Bilgisayarlarda Hangi İşletim Sisteminin Ne Kadar Kullanıldığı Belli Oldu Yapılan bir araştırmayla dünya çapında bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemleri ve bu işletim sistemlerinin kullanım oranları yayınlandı.

Peki nerede bu pazarın devleri dediğinizi duyar gibiyiz. Dünya çapındaki bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi, birçoğunuzun da tahmin edebileceği gibi Windows 10. Microsoft’un en yeni işletim sistemi olan ve yüz milyonlarca bilgisayarda aktif olarak kullanılan Windows 10, bilgisayar işletim sistemleri pazarında tam olarak %60‘lık bir paya sahip. Geçtiğimiz yıl %50’lik bir kullanım oranına sahip olan işletim sistemi, yapılan Windows 7 yükseltmeleri sebebiyle bu yıl %60’a kadar ulaştı.

Benzer içerik:  Asus PN50 Mini Bilgisayar Fiyatı ve Özellikleri

Dünyanın en popüler işletim sistemlerinden olan ve günümüzde hala milyonlarca kişi tarafından kullanılan Windows 7 de yine pazarda çok büyük bir paya sahip. Geçtiğimiz yıl %31,53 oranında bir pazar payına sahip olan Windows 7, Microsoft’un güvenlik desteğinin sonlanmasıyla birlikte %22,31‘e kadar geriledi. Fakat Windows 7’de düşüş yaşanırken, Windows 10’da da benzer bir yükseliş yaşandı.

Bu pazarda Microsoft dışında en büyük paya sahip olan işletim sistemi ise Mac OS işletim sistemleri oldu. MacOS X 10,15 sürümü bilgisayar işletim sistemi pazarında %3,49 oranında bir paya sahip olurken, Mac OS X 10,14 sürümü %2,96 ve Mac OS X 10,13 sürümü de %1,44‘lük bir paya sahip. Bilgisayar işletim sistemleri arasında %85 civarı bir kullanım oranına sahip olan Microsoft, Windows işletim sistemleri ile bu pazarda lider konumunda kalmaya devam ediyor.

1 Yorum

1 Yorum

  1. [email protected]

    14 Kasım 2020 at 23:57

    aga sırf linux kaç diye baktım

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir