Connect with us


Dünya'dan Haberler

BDDK’dan Yeni Düzenleme: Tüketici Kredisi Vadeleri 36 Aya İndirildi

BDDK tarafından alınan yeni bir karara göre daha önce 2019 yılında alınan karar ile 60 ay olan tüketici kredisi vadeleri bundan sonra 36 aya indirilecek.

Zaman:

Tarih:

Tüketici Kredisi Vadeleri 60 Aydan 36 Aya İndirildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından bugün yapılan yeni bir düzenlemeye göre artık Tüketici kredilerinde vade değişiyor. Birçoğunuzun da bileceği üzere en son tüketici kredisi vadeleri geçtiğimiz sene değiştirilmiş ve 60 Aya çıkarılmıştı. Fakat oldukça fazla olduğuna karar verilen bu vadenin 9131 sayılı kurul kararı ile değiştirileceği belirtildi.

Yeni düzenlemeye göre artık tüketici kredilerinde vade 60 ay yerine 36 aya gerileyecek. 2019 yılının ilk aylarından itibaren 60 ay vadeli olarak verilebilen tüketici kredileri, artık 36 ay vadeli olarak verilebilecek. Geçtiğimiz yıl resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bu karar, bugün alınan yeni bir karar ile ortadan kalkmış oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun internet sitesi üzerinden de duyurulan bu karar ile tüketici kredisi vadeleri 36 aya indirilmiş olurken, kararın bu tarihten itibaren yürürlüğe girdiği de belirtildi. Tüketici kredisi çekecek olan kişiler için oldukça önemli olan bu duyuru, BDDK resmi internet sitesinde aşağıda yer alan açıklamalar ile yayınlandı.

Benzer içerik:  Bankalara E-Posta Yasağı Getiriliyor

BDDK: Tüketici Kredisi Vadeleri Otuz Altı Aya İndirildi

BDDK'dan Yeni Düzenleme: Tüketici Kredisi Vadeleri 36 Aya İndirildi BDDK tarafından alınan yeni bir karara göre daha önce 2019 yılında alınan karar ile 60 ay olan tüketici kredisi vadeleri bundan sonra 36 aya indirilecek.

Kurulun 04.09.2020 tarihli toplantısında, 04.09.2020 tarih ve 24049440-045.01[4/5]-E.13116 sayılı yazı ve ekinin incelenmesi neticesinde;
Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Kredi Yönetmeliği) 12/A maddesinin altıncı fıkrası ile Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin (Finansal Kurumlar Yönetmeliği) 11/A maddesinin beşinci fıkrası uyarınca, Kredi Yönetmeliğinin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliğinin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının altmış aydan otuz altı aya indirilmesine,
Bu kararın kuruluş birliklerine duyurulmasına ve kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir