“Basit Grip” Diyen Brezilya Başkanı, Covid-19’a Yakalandı

Corona virüsü için "basit ve küçük bir grip" ifadelerini kullanan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun covid-19 testi pozitif çıktı.
 “Basit Grip” Diyen Brezilya Başkanı, Covid-19’a Yakalandı

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkarak deyim yerindeyse bir felakete sebep olan covid-19 salgını, hala bir çok ülkede insanlar için tehdit oluşturuyor. Milyonlarca kişiyi tehdit eden salgının yayılma hızı, Dünya Sağlık Örgütü‘nün açıklamalarına göre bazı ülkelerde yükseliyor. Etkin olarak 5 milyona yakın kişide bulunan corona virüsü, tüm dünyada 540 bin‘den fazla kişinin de ölümüne sebep oldu.

Fakat buna rağmen pek çok ülke önlemleri esneterek insanların normal hayattaki şekilde davranmasını sağladı. Bunlardan biri de Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro‘ydu. Bolsonaro, corona virüsü salgınının ilk zamanlarında virüs hakkında umursamaz davranmış ve halkı normal hayata dönmeye davet etmişti. Covid-19 salgınını “küçük bir grip” salgını olarak lanse eden Bolsonaro, ülke ekonomisi için halkı yanlış yönlendirdi.

Sosyal medya hesabından “Böyle devam ederse, çözülmesi seneler alacak devasa bir işsizlik sorunu ile karşılaşacağız. Brezilya ya durmayacak, ya da Venezuela’ya dönüşecek” şeklinde açıklamalarda bulunan Jair Bolsonaro, corona virüsünü küçük bir grip olarak nitelendirmiş ve Brezilya ekonomisi için halkı normal hayata davet etmişti. Twitter ise Bolsonaro’nun bu paylaşımını sansürlemişti. Fakat Bolsonaro’nun bu kararsızlığının sonuçları yeni yeni alınmaya başlandı. Corona virüs salgınında en çok etkilenen ülke ABD olurken, Brezilya da hızla ABD’ye yaklaşmaya başladı. Toplam 1 milyon 670 bin kişinin covid-19’a yakalandığı Brezilya’da, 66.741 kişi de hayatını kaybetti. Brezilya’da Covid-19‘a yakalanan son kişilerden biri ise devlet başkanı Jair Bolsonaro oldu.

İlgili İçerik  Dünya Genelinde Coronavirüs Sebepli Ölen Kişi Sayısı 100 Bin'i Geçti
"Basit Grip" Diyen Brezilya Başkanı, Covid-19'a Yakalandı

Uzun bir süredir corona virüsünü hafife alması sebebiyle eleştirilen Jair Bolsonaro, Brezilya basınına yaptığı açıklamalarda virüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. “Şuanlık sadece hafif ateşim var” açıklamalarında bulunan Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, virüsü başkalarına bulaştırmamak için gerekli önlemleri aldığını belirtti.

Birkaç gündür corona virüsü belirtileri gösteren Bolsonaro, bu sebeple covid-19 testi yapmıştı. Bolsonaro’nun toplu mekanlarda çekildiği maskesiz fotoğraflarının ortaya çıkması ve corona virüsü hakkında yaptığı konuşmalar eleştirilere sebep oldu. Bugüne kadar ülkede 2 sağlık bakanı, Bolsonaro’nun virüse karşı umursamaz olması sebebiyle istifa etti. Brezilya, uzun bir süredir sağlık bakanı olmadan yoluna devam ediyor.

Brezilya, ülkede salgının yükselmesiyle birlikte corona virüsü listelerinde zirvelere yükseldi. Amerika Birleşik Devletleri corona virüsünden en çok etkilenen ülke olurken, onu da Brezilya takip etti. Brezilya’da şuanda(08.07.2020) etkin olarak 529.619 vaka bulunuyor. Bununla birlikte ülkede corona virüsü sebebiyle toplam 66.741 kişi de hayatını kaybetti. İlerleyen günlerde gelişmeleri hep birlikte göreceğiz…

İlgili Haberler;

Bir önceki yazımız olan Kripto Kraliçe'nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu başlıklı makalemizde Bitcoin, Kripto Kraliçe ve Kripto Para Vurgunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın