Bankalara E-Posta Yasağı Getiriliyor

BDDK'nın yaptığı düzenlemelere göre bankalar artık kullanıcılardan izin almadan e-posta gönderimi yapamayacak.
 Bankalara E-Posta Yasağı Getiriliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK’nın yaptığı düzenlemelere göre bankalar artık kullanıcılara izin almadan e-posta gönderimi sağlayamayacak. Banka müşterilerinin e-posta ile aldığı dekont ve hesap ekstresi gibi özel belgeler artık e-posta ile değil mobil bankacılık üzerinden alınacak. 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak düzenlemenin detayları haberimizde…

Yeni düzenlemeye göre dilediğiniz takdirde yine e-posta almaya devam edebileceksiniz. Fakat bankalar, her türlü belge, dekont, hesap ekstresi gibi şeyler için kullanıcıların talimatı olmadan e-posta gönderimi sağlayamayacak. Bunun yerine banka müşterileri mobil bankacılık uygulamaları üzerinden bilgi alabilecek. Aynı şekilde mobil bankacılık uygulamaları üzerinde e-posta alımını aktif edebileceğiniz bir seçenek yer alacak.

BDDK, ilgili düzenlemeyle ilgili gerekçeyi de açıklıyor. E-Posta aktarımının durdurulmasının sebebi, genellikle kullanılan E-Posta servislerinin yurt dışında bulunması. Bu servislerin kimler tarafından kontrol edildiğinin belli olmadığını belirten BDDK, bu sebeple kullanıcıların güvenliğini sağlayabilmek amacıyla talimatsız e-posta aktarımının durdurulacağını açıkladı.

İlgili İçerik  Motor Şirketi Nikola, Tesla Cybertruck ile Dalga Geçti!
Bankalara E-Posta Yasağı Getiriliyor

Bildiğiniz gibi ülkemizde en çok kullanılan e-posta servisleri Gmail, Outlook gibi e-posta servisleri. Bu servislerin sunucuları da genellikle yurt dışında yer alıyor ve ülkemiz yetkilileri tarafından kontrol edilemiyor. Bu sunuculara kimlerin erişebildiği de yine ülkemizdeki yetkililer tarafından gözetlenemiyor.

BDDK, bu sebeple “Yabancı internet sağlayıcılarından iletilen bankacılık bilgilerinin, yurtdışında kimler tarafından görülüp görülmeyeceği garanti edilemez.” açıklamasında bulunarak talimatsız e-posta aktarımının da durdurulacağını belirtti. Bu düzenleme ile birlikte banka müşterilerinin bilgilerinin yurtiçinde tutulması amaçlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın