Connect with us


Genel

Bakan Açıkladı: Tüm Acil Numaralar 112’de Birleşecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan resmi açıklamalara göre 2021 yılının ortalarına kadar tüm acil numaralar 112’de birleşecek.

Zaman:

Tarih:

Bakan Açıkladı: Tüm Acil Numaralar 112'de Birleşecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir süredir beklenen değişim ile ilgili detaylara değindi. AFAD İl Müdürlüğünde İl Afet Risk Azaltma Planı tanıtım toplantısında açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, acil servis numaraları hakkında o beklenen değişim ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bildiğiniz gibi ülkemizde itfaiye, ambulans, jandarma, polis gibi acil yardım istemenizi gerektirecek organizasyonların ayrı ayrı telefon numaraları bulunuyor.

Normalde Ambulans istediğinizde 112‘yi arıyorsunuz. Diğer bir yandan Polisi aramak istediğinizde 155‘i çeviriyor veya İtfaiye için 110‘u çeviriyorsunuz. Fakat birçok kişi için bu numaraları ezberlemek zor olabilir. Diğer bir yandan ülkemizde bu numaraları bilmeyen çok sayıda kişi bulunuyor. Bu sebeple ülkemizde en çok kullanılan acil numaralardan biri olan 112, tüm acil numaraları kapsayacak şekilde güncelleniyor.

Yani siz polisi, itfaiyeyi, ambulansı, jandarmayı vb. yerleri aramak istediğinizde ayrı ayrı numaralar çevirmek yerine direkt olarak 112’yi arayabilecek ve kolaylıkla istediğiniz bölüme ulaşabileceksiniz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamalarda, yeni 112’nin akıllı bir yazılıma sahip olacağı ve gelen tüm ihbarları akıllı bir yazılım ile analiz edeceğini belirtti. Hırsızlık en çok nerede oluyor, trafik kazaları en çok hangi bölgelerde oluyor, orman yangınları için en sıkıntılı bölgeler neresi gibi çeşitli şeyleri analiz edeceği belirtilen yeni 112 sistemi, bu sayede tüm kurumları önceden tedbir almaya ve yapılabilecek eylemleri oluşturmaya sevk edecek.

Önümüzdeki Hazirana Kadar Sistem Hazır Olacak

Bakan Açıkladı: Tüm Acil Numaralar 112'de Birleşecek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan resmi açıklamalara göre 2021 yılının ortalarına kadar tüm acil numaralar 112'de birleşecek.

Bakan Soylu’nun açıklamalarına göre oldukça dikkat çeken yeni 112 sistemi, 2021 yılının Haziran ayına kadar tamamen hazırlanmış ve herkesin kullanımına sunulmuş olacak. Bu sistem ile birlikte AFAD’dan Jandarmaya, Polise, Sahil Güvenlik’e, Sağlığa ve pek çok alandaki acil hizmetlerin numaraları kaldırılacak. Tüm bu numaralar yerine sistem 112’de birleşecek.

Benzer içerik:  Android Klavye Nasıl Türkçe Yapılır?

Dünyanın birçok yerinden ödül alan bu yazılımın yerli ve milli olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konu hakkındaki açıklamalarında şunları belirtti: “Önümüzdeki hazirana kadar Allah nasip ederse Türkiye’de ormandan itfaiyeye, AFAD’dan Jandarmaya, Polise, Sahil Güvenlik’e, Sağlığa kadar acil hizmet numaralarının hepsini kaldıracağız, 112’de birleştireceğiz. Bu yazılım akıllı bir yazılım. Gelen bütün ihbarları akıllı bir yazılımla analiz edecek, hırsızlık en çok hangi bölgede oluyor, trafik kazaları en çok nerelerde oluyor, orman yangınlarında en çok sıkıntı nerede oluşuyor gibi bütün bunları analiz edecek ve bütün kurumların tedbir almaya, önceden bunlara yönelik yapılabilecek eylemleri oluşturmaya sevk edecek.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir