AYM Wikipedia Hakkında Gerekçeli Kararı Açıkladı

 AYM Wikipedia Hakkında Gerekçeli Kararı Açıkladı

Wikipedia İnternet Ansiklopedisi, Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı açıklamasının ardından bugün (15.11.2020) erişime açılıyor.


İlginizi Çekebilir: Wikipedia Facebook’a Rakip Oluyor: WT.Social

3 yıldır erişim engeli bulunan Wikipedia İnternet Ansiklopedisi’nin üst kuruluşu Wikimedia Vakfı, geçtiğimiz zamanlarda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu. Ardından Wikimedia Vakfı, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü 28. madde (3) numaralı fıkra uyarınca Genel Kurula sevk edilmişti. 26 Aralık 2019 günü yapılan görüşmede ise AYM, Wikipedia’nın erişime engellenmesini hak ihlali olarak saymış ve erişim engelinin kaldırılması gerektiğini belirtmişti.

Mahkemenin bu kararının ardından, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), mahkemenin gerekçeli kararı açıklaması halinde Wikipedia’nın erişim engelinin kaldırılacağını belirtmişti.

Anayasa Mahkemesi, Wikipedia hakkındaki gerekçeli kararı ise bugün resmi gazetede yayınladı. Gerekçeli kararın BTK’ya ulaşmasının ardından Wikipedia’nın erişim engeli muhtemelen gün içerisinde açılabilir. AYM’nin resmi gazetede yayımladığı gerekçeli karara hemen aşağıdaki fotoğraftan göz atabilirsiniz.


AYM Wikipedia Hakkında Gerekçeli Kararı Açıkladı
AYM Wikipedia Hakkında Gerekçeli Kararı Açıkladı

Mahkemenin erişim engelinin kaldırılmasını istemesi, ve erişim engelinin hak ihlali sayılmasının sebebi ise bir kaç makale yüzünden tüm siteye erişim engeli koyulmasıydı. Wikipedia, eğer açılırsa sadece bir kaç makaleye erişim engeli koyularak yayın hayatına devam edebilir.

İlgili İçerik  Wikipedia Erişim Yasağı Kaldırılıyor Mu? - AYM Görüşmesi

Wikipedia Kurucusunun Türkiye Açıklaması

Wikipedia Kurucusunun Türkiye Açıklaması
Wikipedia Kurucusunun Türkiye Açıklaması

Wikipedia Özgür İnternet Ansiklopedisi’nin kurucularından olan Jimmy Wales, yaptıkları bireysel başvuru sonucu AYM’nin Wikipedia erşimini hak ihlali sayması ardından Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Jimmy Wales; “AYM Wikipedia kararının kaldırılmasına hükmetti. Türkiye halkını Wikipedia’ya davet ediyorum!“ diyerek Türk halkını Wikipedia kullanmaya davet etti. Ardından ise “Tekrar hoş geldin Türkiye” yazarak Türk bayrağı ile çekildiği fotoğrafı ekledi.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın