AYM Kararı: Wikipedia Erişim Engeli Kaldırılıyor

 AYM Kararı: Wikipedia Erişim Engeli Kaldırılıyor

3 yıla yakın bir süredir ülkemizde erişim engeli bulunan Wikipedia önümüzdeki günlerde erişime açılabilir. Wikipedia’yı bünyesinde barındıran Wikimedia Vakfı, geçtiğimiz zamanlarda AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü ise Wikimedia’nın bu başvurusunu Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü 28. madde (3) numaralı fıkra uyarınca Genel Kurula sevk etmişti. Daha sonra da görüşme günü 26 Aralık 2019, yani bugün olarak belirlenmişti.

[ilgiliMakale icerik_id=”2543″]

Bugün yapılan görüşmede ise Ana Yasa Mahkemesi, Wikipedia’nın erişime engellenmesini hak ihlali saydı. Oy çokluğuyla belirlenen görüşmede Wikipedia Özgür Ansiklopedisinin erişim engeli, ifade özgürlüğünün ihlali ve hak ihlali sayıldı.

Alınan bu kararın sebebi ise, bir kaç makale yüzünden Wikipedia’nın tamamına erişimin engellenmesi. Eğer Wikipedia bu karar ile önümüzdeki günlerde açılırsa sadece bir kaç makalesi erişime engelli olarak kalabilir.

Wikipedia Kurucusundan Türkiye Açıklaması

Wikipedia Kurucusundan Türkiye Açıklaması
Wikipedia Kurucusundan Türkiye Açıklaması

Wikipedia bu karardan sonra şuanda hala erişime engelli. Fakat önümüzdeki yakın zamanlarda tekrar erişime açılabilir. An an mahkeme kararını takip eden Wikipedia kurucusu Jimmy Wales bu durum için Twitter hesabından açıklama yaptı.

İlgili İçerik  Google Chrome'a Dikkat Çeken Sözlük Desteği Geliyor

Jimmy Wales; “AYM Wikipedia kararının kaldırılmasına hükmetti. Türkiye halkını Wikipedia’ya davet ediyorum!

AYM’nin Wikipedia yasağını kaldırdığını belirten Wales, Türkleri Wikipedia’ya davet etti. Daha sonra Türk bayrağı ile çekildiği fotoğrafı ekleyerek “Tekrar Hoş Geldin Türkiye!” şeklinde paylaşım yaptı.

Ana Yasa Mahkemesinde alınan bu karar bir çok internet ve sosyal medya kullanıcısı tarafından iyi karşılandı. İnternet dünyasının en büyük bilgi kaynağı olan Wikipedia’ya artık VPN gerekmeden ulaşabilmemiz mümkün olacak.

Biz de “Özgür Ansiklopedi” Wikipedia’ya tekrar hoş geldin diyoruz… 🙂

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın