Avustralya Orman Yangınları: 500 Milyon’dan Fazla Canlı Öldü

 Avustralya Orman Yangınları: 500 Milyon’dan Fazla Canlı Öldü

Eylül ayından beri yani 3 aydır devam eden Avustralya orman yangınları korkunç bir hal alıyor. Yangın felaketi milyonlarca canlının ölümüne ve milyonlarca hektar arazinin yok olmasına sebep oluyor. Yaşanan en büyük doğa felaketlerinden biri olan Avustralya yangınları yapılan tüm müdahalelere rağmen durdurulamıyor.

Gelen bilgilere göre felaketin boyutları fazlasıyla yüksek. 3 aydır devam eden orman yangınları 500 milyondan fazla canlının ölümüne ve 6 milyon hektar ormanın yanmasına sebep oldu. Ayrıca Kanguruların ve Koalaların ana vatanı olan bölgede, Koala nüfusunun 3’de 1’inin yok olduğu söyleniyor. Ayrıca bir çok hayvan da bölgeden çıkarılıp tedavi altına alındı.

[ilgiliMakale icerik_id=”602″]

Aylardır devam eden yangının tek sonuçları bunlar da değil. 500 milyon canlı, 8 bin Koala, 6 milyon hektar orman’ın yok olmasına sebep olan yangın, 20’den fazla da insanın ölümüne sebep oldu. Dünyanın uzun zamandır gördüğü en büyük felaket olan bu orman yangınına bir çok ülke destek vermiyor. Yangın’ın söndürülebilmesi için bir çok kuruluş tarafından sosyal medyada destek toplanıyor.

12 İstanbul boyutunda ormanın yanmasına sebep olduğu söylenen yangının, Avustralya’nın kendi hava durumunu oluşturduğu da Uzmanlar tarafından söylendi. Uzmanlar yangın sebebiyle oluşan bu sıcakların Avustralya’da yangın bulutu ve fırtınalar getirdiğini , bu durumun çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Nasa’dan Korkunç Görüntü: Avustralya Yangınları

Nasa’nın hem uydularla görüntülediği görüntüyü hem de 3 boyutlu olarak bilgisayar üzerinden ürettiği grafiği paylaştı. Fotoğraflarda felaketin ne kadar büyük olduğu da bir kez daha görüldü.

Nasa Avustralya Orman Yangınları
Nasa Avustralya Orman Yangınları Uydu Görüntüsü
Nasa Avustralya Yangını Grafiği
Nasa Avustralya Yangını Grafiği

Sosyal Medyada Avustralya Orman Yangını

Pray For Australia
Pray For Australia

Aylardır söndürülemeyen yangının doğurduğu ağır sonuçlara sosyal medya kullanıcılarından hem tepki hem de destek yağdı. Diğer ülkelerin de bu duruma yardım etmesi gerektiğini söyleyen sosyal medya kullanıcıları, bu olaya siyasetin karışmasına tepki gösterdi. Yangınlar hakkında sosyal medyada milyonlarca paylaşım yapıldı…

İlgili İçerik  2020'nin Henüz Ocak Ayında Yaşanan Dünyayı Sarsan Olaylar

Bir önceki yazımız olan İnsan Dondurma Projesi Cryonics Nedir? başlıklı makalemizde Cryonics Nedir?, Cryonics Projesi ve İnsan Dondurma Projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın