Connect with us


Sinema ve Televizyon

Atiye Dizisine Dava Açan Buket Uzuner, Olayın İç Yüzünü Anlattı

Netflix’in orjinal yapımı Türk dizisi Atiye’ye karşı dava açan Buket Uzuner, olaya ilişkin tüm detayları anlattı. Uzuner, Atiye’nin “Fikir Hırsızlığı” olduğunu söyledi.

Zaman:

Tarih:

Atiye Dizisine Dava Açan Buket Uzuner, Olayın İç Yüzünü Anlattı

Dünyanın en büyük dijital film/dizi platformlarından biri olan Netflix, ülkemizde olan büyük ilgi sebebiyle ülkemize yönelik orjinal yapımlarını da hızla arttırıyor. Ülkemizde 1,5 milyonu aşkın abonesi bulunan ve uzun bir süredir hizmet veren Netflix, ülkemizde birçok orjinal içerik üretiyor ve Türk kullanıcılara sunuyor. Hakan: Muhafız, Aşk 101 gibi yapımlarla ön planda kalan Netflix, aynı zamanda son günlere Atiye dizisiyle de büyük bir başarı yakaladı.

Netflix’in orjinal yapımı Türk dizisi Atiye oldukça büyük bir popülerliğe ulaşsa da, son günlerde film hak ihlalleriyle gündemde. Atiye dizisi için dizi yapımcısına karşı intihal davası açan yazar Buket Uzuner, gazeteci Ali Eyüboğlu ve Seher Kılıç ile YouTube‘a hazırladıkları magazin programında konuştu. Magazin Noteri adlı YouTube magazin programında konuşan Uzuner, konuya ilişkin tüm detaylara değindi.

Beren Saat’in başrolünü oynadığı Atiye dizisine intihal davası açan Uzuner, aslında Atiye dizisinin yapımcı şirketi olan OG’nin daha önce kendisine teklifte bulunduğunu, Defne Kaman’ın Maceralarını Netflix dizisi yapmayı teklif ettiklerini açıkladı. 2019 yılında başlayan bu süreçte oldukça ilginç bir hak ihlaliyle mağdur olduğunu öne süren Buket Uzuner, Oda TV tarafından yayınlanan derleme habere göre olayın tüm iç yüzünü şu sözlerle aktardı;

Buket Uzuner’in Açıklamaları

Atiye Dizisine Dava Açan Buket Uzuner, Olayın İç Yüzünü Anlattı Netflix'in orjinal yapımı Türk dizisi Atiye'ye karşı dava açan Buket Uzuner, olaya ilişkin tüm detayları anlattı. Uzuner, Atiye'nin "Fikir Hırsızlığı" olduğunu söyledi.

Benim için intihal yani fikri hırsızlık maddi hırsızlık kadar önemli. Hatta ülkemizde soyut şeylerin daha az görünürlüğü ve telif haklarının görmezden gelinmesi nedeniyle çok önemli bir dava. Ve fikir özgürlüğünü nasıl savunuyorsak fikir hırsızlığına da aynı şekilde karşı olmamız gerektiğini düşünen bir yazarım.

Bu ülkede Sabahattin Ali’den, Tevfik Fikret’ten Nâzım Hikmet’e hep düşünce özgürlüğü için mücadele edildi. Fakat aynı zamanda düşünce hırsızlığına karşı da mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum. 2012 yılında başladım bu romanları yazmaya.

Bu romanlardan Atiye dizisinde karakterlerin özellikle; Defne Kaman, onun şifacı eczacı anneannesi Umay Nine ve özellikle Toprak romanındaki Arkeolog Güneş Aytan’ın şifreler kitabı olarak kullandığım Kutadgu Bilig’in farklı biçimde kullanımıyla birçok unsurda intihal edildiğini gördüm.

“Netflix, Defne Kaman’ın Maceralarını Dizi Yapmayı Teklif Etti”

Atiye Dizisine Dava Açan Buket Uzuner, Olayın İç Yüzünü Anlattı Netflix'in orjinal yapımı Türk dizisi Atiye'ye karşı dava açan Buket Uzuner, olaya ilişkin tüm detayları anlattı. Uzuner, Atiye'nin "Fikir Hırsızlığı" olduğunu söyledi.

2019 yılında Atiye dizisinin prodüktörlerinden biri mektup yazarak Defne Kaman’ın Maceralarını Netflix dizisi yapmak istediğini duyurdu. Ben de yaptığım incelemede son derecede güvenilir bulduğum bu beyefendi ile görüştüm. Yani Defne Kaman’ın maceralarının bir Netflix dizisi olarak yapılmasına olumlu yaklaştım. Bu görüşmelerimiz 8 ay kadar devam etti.

Bu sırada bu beyefendi, OG şirketinin, Atiye dizisini yapan şirketin prodüktörlerinden olan bu beyefendi bana Göbeklitepe’de bir dizi çektiklerinden bahsetti. Ben bununla hiç ilgilenmedim. Onu, kendi başka projesi olarak düşündüm. Daha sonra bu görüşmelerimiz devam ederken geçen sene Aralık ayında Kıbrıs’ta bir çevre ve kadın konulu bir panele davet edilmiştim konuşmacı olarak. O gün otele döndüğümde, o gece yüzlerce sosyal medya mesajı ile karşılaştım ve çok şaşırdım. Meğer o gün Atiye dizisi yayına giriyor.

Neredeyse 15 yılı bulan emeklerim sonucu ortaya çıkan Defne Kaman’ın maceraları, Defne Kaman ve anneannesi Umay Nine‘nin okurları, sosyal medyanın değişik alanlarında bana mesajlar yollamışlardı. Çok şaşırdım tahmin edeceğiniz gibi… Nasıl bu kadar benzerlik var, ‘Siz Defne Kaman’ı Atiye dizisine mi verdiniz, siz yayın kurulunda mısınız, senarist misiniz?’ diye sorular vardı. Daha sonra diziyi izlediğimde ağzım açık kaldı. Defne Kaman başka bir adla Çorum’daki Hitit kazı alanından çıkmış Göbeklitepe’ye gitmişti. Tabii çok üzüldüm bu duruma. Prodüktörlerle yazışmalarım sonucunda o kadar önemli bir benzerlik olmadığını bana söylediği kayıtlar elimde mevcut.”

“Yanılıyor Muyum Diye Şengül Boybaş’ın Kitabını Okudum”

Atiye Dizisine Dava Açan Buket Uzuner, Olayın İç Yüzünü Anlattı Netflix'in orjinal yapımı Türk dizisi Atiye'ye karşı dava açan Buket Uzuner, olaya ilişkin tüm detayları anlattı. Uzuner, Atiye'nin "Fikir Hırsızlığı" olduğunu söyledi.

Önce bu esere yani Atiye dizisine kaynak olduğu söylenen, esinlenilen bir roman var, ‘Dünyanın Uyanışı’ diye, acaba ben mi yanılıyorum diye, yüzlerce ve binlerce Defne Kaman okuru mu yanılıyor diye, kitabı satın aldım ve okudum. Roman bambaşka bir karakterden bahsediyor. Romandaki Atiye, bir köyde evlatlık olarak büyütülmüş ve İstanbul’a gelip beyaz yakalı olarak çalışan bir kadın. Sevgilisi de bir ajan.

Oysa Atiye dizisinde ve Toprak romanında Defne Kaman, İstanbullu bir aileye sahip eğitimli bir genç kadın ve bir anneannesi var. Esin kaynağında olan romanda böyle bir anneanne yok, metafizik bazı kavramlar var. Kendi içinde kendine göre tutarlılığı olan bir roman. Benim romanımda bir eczacı anneanne, beyaz saçlı bilge, bir de arkeolog Güneş Aytan adında bir erkek arkadaş var.

Şimdi edebiyatçılar iyi bilir, aslında edebiyatçı olmaya da gerek yok, bir eserin temeli omurgası, onun ana karakterleridir. Hep verdiğim bir örnek; İnce Memed’den İnce Memed’i çıkarıp yerine Kuyucaklı Yusuf’u koyun. Bambaşka romanlar olur. Bunları Hamlet için yapabilirsiniz, Madam Bovary için yapabilirsiniz. O yüzden bir romanın can alıcı yeri, omurgası mekanı ve karakterleridir. Şimdi benim bu dörtlememde Defne Kaman dört romanda da karakter. Ve aynı zamanda da bu dizide de karakterler üzerine kurulduğu için Atiye’yi o köyde büyümüş bir kız olarak yapsalar bambaşka bir dizi olacak. Ve dizi devam ettiği sürece sezonlar boyu intihal de devam ediyor. Evet ‘Türkiye burası’ denilebilir ama biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, biz de yazarlarız ve emek veriyoruz. Bu kadar kolay hırsızlık yapılmamalı.

O yüzden bu davanın büyük ihtimalle kazanılacağını düşünüyorum. Çünkü yaz ayları boyunca bilirkişiler çalıştılar. Üç eseri de karşılaştırdılar bilirkişi raporları çıkardılar. Edebiyattan anlamanıza sinemadan anlamanıza hiç gerek yok. Bunları baktığınızda siz de görüyorsunuz. Son derece açık ve seçik. Bu davanın kazanılması büyük bir emsal olacak. Bundan sonra burası bir intihal cenneti olarak anılmayacak diye ummak istiyorum. Bu benim edebiyatçı olarak çok arzu ettiğim bir şey. Umarım diğer edebiyatçılar da destek verir. Yazarlar dernekleri, yayıncılar birliği… Çünkü bu hepimizin meselesi.

Hep beraber bunu sadece Buket Uzuner’i seversiniz sevmezsiniz meselesi yapmamak lazım. Bu bir hukuk meselesi. Ben başkasının kitabına yapılsaydı destek verirdim ve veriyorum da. Fikir hırsızlığı bu kadar kolay olmamalı. Hep birlikte göreceğiz. Şunu yürekten söylüyorum. Ben 30 yıldır yazarak geçinmeye çalışan bir kadın yazarım ve ‘Haklı olan kazansın‘ diyorum.

Benzer içerik:  ABD'li Siyasetçi, Twitch'te Yaptığı Among US Yayınıyla Rekor İzleyiciye Ulaştı

Magazin Noteri | Buket Uzuner Açıklamaları

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir