Aşk 101 Osman Karakteri RTÜK’ün Baskısıyla Mı Değiştirildi?

Ortaya çıkan haberlere göre RTÜK'ün, Aşk 101 dizisi çıkmadan önce Osman karakterinin değiştirilmesi için Netflix ile anlaştığı iddia edildi.
 Aşk 101 Osman Karakteri RTÜK’ün Baskısıyla Mı Değiştirildi?

Dünyanın en çok kullanılan dijital yayın platformlarından olan Netflix‘in orjinal yapımı Türk dizisi Aşk 101 hakkındaki tartışmalar uzun bir zamandır son bulmadı. BBC’nin yaptığı habere göre Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Netflix’in orjinal dizisi olan Aşk 101’deki Osman karakteri için Netflix ile ikili görüşmeler yapmış. RTÜK ve Netflix’in anlaşmasının ardından Osman karakterinde değişime gidilmiş.

İlgili haber BBC‘de yayınlandı ve ismini açıklamak istemeyen bir RTÜK yetkilisine dayandırıldı. Bildiğiniz gibi Aşk 101 dizisi henüz çıkmadan önce Netflix’in resmi Twitter hesabı üzerinden Aşk 101 Osman karakterinin fotoğrafı paylaşılmış ve LGBT sembolü olarak görülen gökkuşağı emojisi fotoğrafa açıklama olarak eklenmişti. Bunun ardından Netflix’in Osman isimli Türk karaktere eşcinsel olarak bir rol verdiği iddiaları ortaya atılmış, bir çok kişi tepki göstermişti.

Bir çok gazete bu konuya ilişkin tepki gösteren açıklamalar yayınlasa da, Netflix izleyicileri konuya oldukça iyi yönden bakıyordu. Çünkü burası normal televizyon değil ve dileyen kişiler para ödeyip de o içeriğe ulaşıyor. Fakat buna rağmen gerici haberlerin önüne geçilememiş, ve BBC’nin haberine göre RTÜK ve Netflix bir anlaşmaya varmıştı. İsmini vermek istemeyen RTÜK yetkilisine göre o dönemde Netflix ve RTÜK ikili görüşmeler yaptı. İddialara göre bu görüşmelerin ardından Aşk 101 dizisindeki Osman karakterinde de değişikliğe gidildi.

İlgili İçerik  2019'da En Çok İzlenen 10 Netflix Filmi ve Dizisi

Yani ortaya çıkan haberlere göre Netflix ve Ay Yapım çalışması olan Aşk 101 dizisindeki Osman karakteri, en başta eşcinsel bir karakter olarak tasarlanmıştı. Daha sonrasında gerici haberlerin ve tepkileirn sonucu olarak RTÜK & Netflix‘in ikili görüşmeleri, karakterin değişimine sebep oldu. Ayrıca AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da yaptığı açıklamalarda Aşk 101 dizisinin Osman karakterinin ilk başta eşcinsel olarak kurgulandığını açıklamıştı.

Yani ortaya çıkan haberler, RTÜK’ün Netflix üzerindeki etkisini de bizlere gösteriyor. Her ne kadar Aşk 101 eleştirilere sebep olsa ve Osman karakterinde değişim yapılsa da, dizi izleyiciler tarafından oldukça beğenildi.

Bir önceki yazımız olan YouTube Videoları Ne Kadar İnternet Harcıyor? başlıklı makalemizde Ne Kadar İnternet Harcar, Video ve Video Ne Kadar İnternet Harcıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın