Connect with us


Sinema ve Televizyon

Artık Televizyonda “Kamu Spotu” İbaresi Bulunmayacak

Televizyonda yayınlanan kamu spotu veya zorunlu yayın reklamlarında artık “kamu spotu” gibi bir ibare yer almayacak. Bunun yerine sarı ve turuncu yeni simgeler tercih edilecek.

Zaman:

Tarih:

Artık Televizyonda "Kamu Spotu" İbaresi Bulunmayacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK), aldığı yeni karar ile televizyon kanallarında yayınlanan bazı yayınlar için değişime gitti. Genellikle izleyicileri bilgilendirmek adına yapılan kamu spotu reklamları, hepinizin de bildiği gibi televizyonda karşımıza çıktığında ya “Zorunlu Yayın” ifadesiyle yayınlanıyor, ya da bu reklam yayınlanırken bir köşede “Kamu Spotu” yazıyordu.

Uzun bir süredir yapılan bu tür yayınlarda gösterilen Kamu spotu ve zorunlu yayın ifadeleri, artık kullanılmayacak. Bunun yerine kamu spotu reklamları ve zorunlu yayınlar, RTÜK’ün de bahsettiği gibi sarı ve turuncu duyuru işaretleriyle belli olacak. RTÜK tarafından hazırlanan ve resmi gazetede yayınlanarak bugünden itibaren yürürlüğe girecek olan bu kararla birlikte kamu spotları ve öncelikli yayınlar değişime gitmiş olacak.

Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğinde değişim yaparak kamu spotu ve zorunlu yayın gibi ifadeleri kullanmaktan vazgeçen RTÜK, bundan sonra televizyonda yayınlanan kamu spotu reklamlarında köşede kullanılan ifadeleri kaldırmış olacak. Bu ifadelerin kaldırılmasıyla birlikte ekranların o bölümü boş kalmayacak. Bunun yerine ekranın köşesinde yine bir duyuru simgesi gösterilecek. Bu simgeler, yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kamu Spotunda sarı, Zorunlu Yayınlarda ise turuncu renkte olacak.

Benzer içerik:  Tenet, Covid-19 Salgınına Rağmen Muhteşem Bir Açılış Yaptı
Artık Televizyonda "Kamu Spotu" İbaresi Bulunmayacak Televizyonda yayınlanan kamu spotu veya zorunlu yayın reklamlarında artık "kamu spotu" gibi bir ibare yer almayacak. Bunun yerine sarı ve turuncu yeni simgeler tercih edilecek.

RTÜK, konuyla ilgili resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda tüm detaylara yer verdi. RTÜK’ün yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “YAYIN HIZMETI USUL VE ESASLAR! HAKKINDAKI YDNETMELIKTE DEĞIŞIKLIK!
29 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile topluma yararlı konularda kamuoyu bilinci oluşturmak amacıyla medya kuruluşlarının mevzuat gereği yayınlamak zorunda oldukları bilgilendirici ve eğitici nitelikteki yayınlara verilen isim olan “zorunlu yayın” ifadesi “öncelikli yayın” olarak değiştirilmiştir. Yine aynı Yönetmelik değişikliği ile ekranlarda artık “Kamu Spotu” veya “Öncelikli Yayın” ifadeleri yer atmayacak, bunun yerine Kamu Spotu renkte, öncelikli Yayın ise turun( u renkte gösterilecektir. Sarı renk veya turuncu renkler ekranın sağ veya sol üst köşesinde kullanılabilecektir.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir