Connect with us


Dünya'dan Haberler

Araştırmaya Göre Klavye Yerine El Yazısı Yazmak, İnsanları Çok Daha Akıllı Yapıyor

Norveçte bir üniversiteden bir grup araştırmacı, yaptıkları araştırmalar sonucunda el yazısının, klavye yazısına göre çok daha öğretici olduğunu ve çocuklarda etkili olduğunu belirtti.

Zaman:

Tarih:

Klavye Yerine El Yazısı Yazmak, Daha Akıllı Yapıyor

Son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle birlikte yazılar artık dijital ortamlardan yazılmaya ve kaydedilmeye başladı. Özellikle oldukça yaygınlaşan akıllı telefonlar ve bilgisayarlar, insanların el yazısı yazmasını neredeyse tamamen bitirdi ve birçok kişi yazılarını dijitalden yazmaya ve kaydetmeye başladı. Fakat yapılan bir araştırmaya göre el yazısı yazmak, klavye yazısına göre çok daha yararlı.

Phandroid tarafından aktarılan habere göre Norveç’te bir üniversiteden bir grup araştırmacı, 19 Avrupa ülkesinden 12 çocuk ve 12 genç katılımcıyla birlikte bir takım araştırmalar yaptı. Aslında araştırma, son yıllarda kullanımı oldukça artan klavye kullanımıyla ilgiliydi. Yani araştırmacılar, insanların telefon, bilgisayar gibi cihazların klavyesiyle yazdığı yazının mı, yoksa el yazısının mı daha çok işe yaradığını anlayabilmek için bir araştırmada bulundu.

Araştırma kapsamında 19 Avrupa ülkesinden katılan katılımcıların nörolojik aktiviteleri 45 dakika boyunca izlendi. Saniyede 500 kez beynin elektriksel aktivitesini kaydeden bir kaskı katılımcıların kafasına yerleştiren araştırmacılar, 250 elektrotun bulunduğu bu kask ile insanların beyninden anlık bilgi alabildi. 45 dakikalık araştırmalar boyunca 19 Avrupa ülkesinden katılan 12 çocuk ve 12 genç, hem ellerine kağıt kalem alarak bazı yazılar yazdılar, hem de elektronik cihazların klavyelerinden yazı yazdılar. Ortaya çıkan sonuçlar da oldukça şaşırtıcı.

Araştırmaya Göre Klavye Yerine El Yazısı Yazmak, İnsanları Çok Daha Akıllı Yapıyor Norveçte bir üniversiteden bir grup araştırmacı, yaptıkları araştırmalar sonucunda el yazısının, klavye yazısına göre çok daha öğretici olduğunu ve çocuklarda etkili olduğunu belirtti.

Hem klavyeden yazılarını yazan, hem de bir kağıda kalem ile el yazısı yazan katılımcıların beyin aktiviteleri kaydedildi ve araştırmacılar tarafından izlendi. Ortaya çıkan bilgilere göre araştırmacılar, katılımcıların nörolojik aktivitelerinin yazma şekline göre çok değiştiğini belirtti. Yani klavyeden yazı yazmak ve kağıda el yazısı yazmak arasında büyük farklar bulunuyordu.

Benzer içerik:  2019'da En Çok İzlenen 10 Netflix Filmi ve Dizisi

El yazısının daha yoğun bir nörolojik aktivite içerdiğini açıklayan araştırmacılar, el yazısının daha fazla öğrenmeyi ve ezberlemeyi teşvik ettiğini açıkladı. Yani genellikle çocukların ve gençlerin beyninin, el yazısıyla yazdıklarında çok daha akıllı olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, el yazısının daha fazla anlam içerdiğini söylerken, el yazısında dokunma, görme, ve işitme olduğunu da ekledi.

Çocukların ve gençlerin eğitiminin çizim ve el yazısı mantığıyla devam etmesinin gerektiğini ortaya koyan bu çalışma, okullarda kullanılacak olan tablet gibi ürünlerin de daha sağlıksız olacağını ortaya koydu. Diğer bir yandan 2019 yılında yapılan bir araştırmada da elektronik ürün ekranlarının çocuk gelişimini kötü etkilediği belirtilmişti.

Kaynak;

  • https://www.phonandroid.com/ecrire-au-stylo-plutot-quau-clavier-rend-les-enfants-plus-intelligents.html
  • https://medicalxpress.com/news/2020-10-kids-smarter.html

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir