Apple’dan Yardım Alamayan FBI, iPhone Şifresini Yine Kırdı

ABD İstihbarat Teşkilatı FBI, El-Kaide saldırganının kullandığı iPhone'un şifresini Apple'dan alamayınca, telefonun güvenlik kilidini kırdı.
 Apple’dan Yardım Alamayan FBI, iPhone Şifresini Yine Kırdı

Dünyanın en büyük markası olan Apple’ın başı yine FBI ile dertte. 2019 yılının sonlarında Pensacola eyaletinde El-Kaide bağlantılı bir saldırgan askeri üsse saldırı düzenlemiş ve ABD askerlerinin ölümüne sebep olmuştu. FBI, bu saldırıdan sonra konuya ilişkin büyük bir soruşturma başlatmış ve saldırıyı araştırmaya başlamıştı.

Askeri üsse saldırı düzenleyen saldırganın üzerinden iPhone cihazı çıkması, saldırının detaylarını ortaya çıkarabilecek önemli bir gelişme olmuştu. Fakat Apple, FBI’ın istediği cihaz kilidini açmayı yine reddetti. Dünyanın en güvenli telefonlarına sahip olduğu bilinen ve telefon şifrelerini hiçbir şekilde açmayan Apple, güvenliği ile oldukça çok övünse de FBI karşısında pek de güvenli değil gibi görünüyor.

ABD İstihbarat Teşkilatı FBI, 2019’da yaşanan bu saldırının detaylarını öğrenebilmek amacıyla saldırganın iPhone cihazını araştırıyordu. Apple’ın güvenlik kilidini açmayacağından emin oldukları için bu kilidi kırma çalışmalarını başlattılar. Dün ABD basınında çıkan haberlere göre saldırıya ilişkin olan iPhone’un kilidi FBI tarafından başarıyla kırıldı.

Apple'dan Yardım Alamayan FBI, iPhone Şifresini Yine Kırdı

ABD askeri üssüne saldırı düzenleyen saldırganın üzerinde 2 adet iPhone model cihaz bulunduğu söylenirken, bunlardan en az birinin kilidinin kırılabildiği ABD basınına yansıtıldı. FBI, çok uzun süredir Apple’ı baskılasa da Apple bu kilitleri açmayı reddediyordu. Apple, tüm isteklere rağmen kilit açmayı reddedince ABD Federal Mahkemeleri de harekete geçti. Apple’a karşı açılan bir çok mahkemede Apple, her türlü yaptırıma karşı yine de kilidi açmayacağını belirtti.

İlgili İçerik  Sibirya'da 46 Bin Yaşında Donmuş Bir Kuş Bulundu

Apple, kilidi açmamakta oldukça haklı çünkü dünyanın pek çok yerinde pek çok kurumda memurlar ve üst devlet yetkilileri tarafından iPhone kullanılıyor. Apple, iPhone cihazlarının güvenliği ile oldukça övündüğünden dolayı devlet yetkilileri de genelde Apple kullanmayı tercih ediyor. Fakat Apple FBI’ın isteğini kabul etse ve kilidi açsaydı, bu güven kırılabilecek ve Apple’ı daha büyük davalar bekleyebilecekti.

Apple, uzun süredir bir çok kez FBI ile karşı karşıya geldi. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump, muhtemelen bu konuya ilişkin olarak 2020 – 15 Ocak tarihinde Twitter’dan Apple’a ateş püskürmüştü. Trump, Apple’ın şifre konusunda yardım etmemesine karşın şu açıklamalarda bulunmuştu;

Apple’a her zaman Ticaret ve bir çok farklı konuda yardımcı olduk ve oluyoruz. Ama hala katiller, uyuşturucu satıcıları, ve diğer şiddet içeren suç unsurları tarafından kullanılan Iphone telefonların kilidini açmayı kabul etmiyorlar. Onlar, büyük ülkemize yardım etmek zorunda kalacak!

İlgili Haber: Trump, Apple’a Ateş Püskürdü

Ayrıca ABD, daha önce Apple cihazlarının şifresini kırabilmek için yazılım geliştirmek amacıyla 1 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın