Connect with us


Mobil Haberler

Apple Yasağından Sonra Fortnite’ın Yaşadığı Oyuncu Kaybı Açıklandı

Dünyanın en sevilen oyunlarından biri olan Fortnite’ın iOS versiyonunun yasaklanmasının ardından yaşanan oyuncu kaybı, Epic Games tarafından açıklandı.

Zaman:

Tarih:

Fortnite'ın iOS'ta Yaşadığı Oyuncu Kaybı Açıklandı

Oyun dünyasının en ünlü şirketlerinden biri olan Epic Games‘in en sevilen video oyunlarından olan Fortnite, bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda mobil versiyonuyla da karşımıza çıkmıştı. Bilgisayarda olduğu gibi mobil platformlarda da büyük bir oyuncu kitlesine sahip olan Fortnite, geçtiğimiz zamanlarda Apple ile çok büyük bir sorun yaşamıştı. Bu sorunun ardından yaşanan oyuncu kaybı da Epic Games tarafından açıklandı.

Birçoğunuzun da bildiği gibi Epic Games, geçtiğimiz günlerde Apple’ın aldığı komisyondan sıkılmış ve geni bir güncellemeye gitmişti. Apple’ın Fortnite içerisindeki ödemelerden %30 pay kesmesini istemeyen Epic Games, Fortnite’a kendi ödeme sistemini eklemiş ve böylelikle %30 paydan kurtulmuştu. Bunun ardından oyunculara indirim yapmış ve bunu oyuncular için yaptığını söylemişti. Fakat Epic Games Apple’ın aldığı %30’luk kar payını ortadan kaldırsa da, oyunculara yalnızca %20 indirim sunmuştu. Yani aslında Epic Games %10 daha fazla para kazanacaktı.

Tabii ki Apple haklı olarak Fortnite’ın bunu yapamayacağını belirterek oyunu mağazadan kaldırdı. Epic Games’in istediği şey, Apple’ın her türlü hizmetinden faydalanmak fakat 1 kuruş bile ödememekti. Apple’ın Fortnite’ı mağazadan kaldırmasından sonra Apple’a karşı bir savaş açan Epic Games, bu konuda başarılı olamadı. Mahkeme ilk duruşmada Fortnite konusunda Apple’ı haklı buldu ve davayı ileri tarihe erteledi. Epic Games ise bu süre zarfında Fortnite Mobile’ı iOS kullanıcılarına ulaştıramadı. Bir süredir iOS’ta yeni oyuncu edinemeyen ve güncellemeler sebebiyle eski oyuncularını da kaybeden Fortnite Mobil’in, toplam oyuncu kaybı belli oldu.

Benzer içerik:  Tim Cook, George Floyd Hakkında Açıklamada Bulundu
Apple Yasağından Sonra Fortnite'ın Yaşadığı Oyuncu Kaybı Açıklandı Dünyanın en sevilen oyunlarından biri olan Fortnite'ın iOS versiyonunun yasaklanmasının ardından yaşanan oyuncu kaybı, Epic Games tarafından açıklandı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Epic Games, Fortnite’ın iOS’taki günlük aktif oyuncu sayısının bu engellerden sonra %60 düştüğünü açıkladı. Yani Fortnite’ın iOS’taki günlük aktif oyuncu sayısı, engelden önceki rakamlara göre %60’a varan düşüş yaşadı. iOS’ta bulunan Fortnite oyuncu sayısının çok fazla olduğunu belirten Epic Games, iOS’ta 116 milyon kayıtlı oyuncusunun olduğunu söyledi. Diğer bir yandan Epic Games, bu 116 milyon kayıtlı kullanıcının %63 oranında bir bölümünün yalnızca iOS üzerinde oyuna eriştiğini belirtti.

Yani iOS’taki oyuncularun %63’ü, iOS dışında bir platformda Fortnite oynamıyor. Bu da Fortnite’ın çok fazla oyuncu kaybı yaşadığı anlamına geliyor. Apple’a kesinlikle kar payı vermek istemeyen Epic Games, bu yoldan dönmeyeceğini ve Apple’a karşı bu savaşı kazanmak istediğini söylüyor. Fakat Epic Games Apple’ı her ne kadar haksız rekabet ile suçlasa da, bu konuda Apple’ın haklı olduğu söylenebilir. İlerleyen günlerde gelişmeleri hep birlikte göreceğiz…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir