Apple, “Yağma Kutuları” Sebebiyle Davalık Oldu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri olan Apple'ın App Store'da yayınlanmasına izin verdiği "Loot Box" oyunları, dava açılmasına sebep oldu.
 Apple, “Yağma Kutuları” Sebebiyle Davalık Oldu

Dünyanın en büyük markalarından biri olan Apple, yine bir dava ile karşı karşıya geldi. Davayı açan kişi ise küçük bir çocuğun annesiydi. Teknoloji şirketine karşı dava açan kadın, çocuğunun “App Store” üzerinden oynadığı oyunlarda “kumara teşvik” olduğunu iddia etti ve Apple’ın buna izin verdiği gerekçesiyle dava açtı.

Bildiğiniz gibi Apple’ın uygulama marketi olan App Store’da bir çok oyun yer alıyor. Bu oyunlardan pek çoğunda “loot box” yani “yağma kutuları” özelliği yer alıyor. Bu özellik ile oyunlarda sandıklar açıyor ve içinden bir şeyler düşürmeye çalışıyorsunuz. İddiaya göre bir kadın, çocuğunun bu oyunlar yüzünden kumara teşvik edildiğini ve bu tür oyunların kumara bağımlılık yaptığını söylüyor.

Apple’ın bu oyunların yayılmasına ve çocuğunun bunları oynamasına izin vermesi gerekçesiyle davayı Apple’a karşı başlatan kadın, bu tür yağma kutularının bulunduğu bazı oyunları da davaya ekledi. Brawl Stars, Mario Kart Tour, RobloxFIFA Soccer gibi oyunların çocukları kumara teşvik ettiği, bunun yanında bir de bağımlılık yaptığı davada belirtildi.

İlgili İçerik  Tim Cook'un Yatırım Yaptığı Doğa Dostu Duş Başlığı Yenilendi
Apple, "Yağma Kutuları" Sebebiyle Davalık Oldu

Yağma kutuları özelliği bildiğiniz gibi pek çok oyunda kulalnılıyor ve oyuncular tarafından oldukça beğenilen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür kutular, oyun içerisindeki eşyalardan rastgele birine sahip olmanızı sağlıyor. Fakat bu tür özellikler, bağımlılık yapabilecek türde olduğu ve iddialara göre “kumara teşvik ettiği” gerekçesiyle mahkemede soruşturulacak.

Diğer bir yandan Apple, bu tür oyunların yaş derecelendirmesi koymasına izin veriyor. Şuanda dava sonuçlanmamış olsa da, mahkemenin “yaş derecelendirmesi” sebebiyle Apple’dan yana olabilecğei iddia ediliyor. İlerleyen günlerde hep birlikte gelişmeleri göreceğiz…

Bir önceki yazımız olan LoL Maç İzleme Görevleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde League of Legends, LoL ve LoL Görevleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın