Connect with us


Mobil Haberler

Apple, WordPress Konusunda Geri Adım Attı

Teknoloji devi Apple, uygulama içi satın alma konusunda baskıladığı Wordpress için geri adım attı ve durdurulan güncellemeleri geri açtı.

Zaman:

Tarih:

Apple, Wordpress Konusunda Geri Adım Attı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan ve piyasa değeri 2 trilyon doları geride bırakan Apple, son günlerde uygulama içi satın alma ihlalleri sebebiyle bazı şirketlerle büyük sorunlar yaşıyor. Özellikle Epic Games‘in Fortnite oyununu App Store üzerinden kaldıran ve günlerdir Epic Games ile tartışan Apple, Fortnite konusunda geri adım atmamış ve Epic Games için herhangi bir istisna uygulamayacağını söylemişti.

Epic Games yasağının ardından bir de WordPress ile sorun yaşayan Apple, WordPress’in uygulama içi satın alma getirmesini istemiş ve gelecek güncellemelerini yasaklamıştı. WordPress’in kurucusu olarak bilinen Matt Mullenweg, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabı üzerinden bazı paylaşımlarda bulunmuş ve Apple’a ateş püskürmüştü.

Bildiğiniz gibi WordPress açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi. Bu sistem tamamen ücretsiz olsa da, ücretli temalar ve ek içerikler WordPress üzerinde yer alıyor. Fakat WordPress bu içerikleri direkt olarak uygulamada satmak yerine ayrı bir sayfaya aktarıyor. Apple ise bunun kurallara aykırı olduğu için WordPress’in gelecek güncellemelerine izin vermiyordu. WordPress uygulamasının App Store’da adeta mahsur kaldığını ve yeni güncelleme getirilemediğini belirten WordPress kurucusu Matt Mullenweg, Apple’a bu konuda çağrı yapmış ve güncelleme engelini kaldırmasını istemişti.

Benzer içerik:  Apple AirPods Fiyatları Türkiye'de Zamlandı
Apple, Armut Logosu Kullanan Şirkete Şimdi de Kanada'da Dava Açtı

Epic Games konusunda çok net olan Apple, WordPress konusunda fazla baskı yapmadı ve WordPress’in uygulama içi satın alma getirme şartını ortadan kaldırarak güncellemeleri geri açtı. Yani WordPress, satın almaları yine Automattic üzerinden almaya devam edecek. Apple’a %30 pay ödemekten kurtulan WordPress yöneticisi Matt Mullenweg, konu ile ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamalarında sevincini paylaştı.

Apple’daki insanların uygulamamızı yeniden incelemesine çok minnettarım. Uygulamayı güncellemeye devam edebilmek için uygulama içi satın alımları gerçekleştirmemize gerek olmadığını bize bildirdiler. Kötü haberler genellikle iyiden daha hızlı yayılır, bu yüzden lütfen onların gidişatını tersine çevirdiğini paylaşın.” açıklamalarında bulunan WordPress kurucusu Matt Mullenweg, Apple’ın geri çekildiğini de bu şekilde duyurmuş oldu.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir