Connect with us


Dünya'dan Haberler

Apple, Spaces Adlı Sanal Gerçeklik Girişimini Satın Aldı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, sanal gerçeklik alanındaki çalışmaları için Spaces isimli şirketi satın aldı.

Zaman:

Tarih:

Apple, Spaces Adlı Sanal Gerçeklik Girişimini Satın Aldı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan ve geçtiğimiz günlerde piyasa değeri 2 trilyon doları geride bırakan Apple, son zamanlarda sanal gerçeklik alanında oldukça gizli kapaklı çalışmalar yürütüyor. Sanal gerçeklik piyasasında oldukça iyi bir yer edineceği tahmin edilen Apple, kapalı kapılar ardında sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik çalışmalarını sürdürürken, aynı zamanda bu piyasada teknolojiler üreten diğer şirketlere de yatırım yapıyor.

Apple, arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik piyasasında çalışmalarını uzun bir zamandır sürdürüyor. Bu süreçte bazı sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik şirketlerine yatırımlar yapan Apple, bu sefer de oldukça dikkat çeken bir sanal gerçeklik şirketi Spaces’i satın aldı. Bu satın alım ile birlikte Apple’ın bünyesine geçen Spaces, sanal ortamlar ve sanal mekanlar tasarlıyor.

Dreamworks çalışanları tarafından kurulan ve sonrasında bağımsız bir girişime dönüşen Spaces, insanların yüzlerini tarayarak sanal ortamlarda avatarını yaratması ve sanal dünyada insanların arkadaşlarıyla buluşmasını sağlayan teknolojisiyle tanındı. Şirketin bu teknolojisi, uzun zamandır milyonlarca kişinin hayalinde olan bir teknoloji denebilir. Ben dahil pek çok kişi, eminim ki bu teknolojiyi uzun bir süredir bekliyordur. İşte böylesine bir teknolojiyi geliştiren şirketin Apple tarafından satın alınması, bu teknolojinin çok daha iyi bir şekilde tüketici karşısına çıkabileceği anlamına geliyor.

Apple, Spaces Adlı Sanal Gerçeklik Girişimini Satın Aldı Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, sanal gerçeklik alanındaki çalışmaları için Spaces isimli şirketi satın aldı.

Daha önce 100 milyon dolarlık bir yatırım ile NextVR’ı bünyesine katan Apple, daha öncesinde, 2017 yılında da Vrvana isimli şirketi 30 milyon dolarlık yatırım ile satın almıştı. Apple, şimdi de Spaces isimli girişimi bünyesine kattı. Peki Spaces’in bu teknolojisi neye mi yarar dersiniz? Başlat filmini aranızda belki de izleyenleriniz vardır.

Benzer içerik:  Realme V3 5G, Uygun Fiyatıyla Tanıtıldı: Fiyatı ve Özellikleri

Bu teknoloji özellikle oyun dünyasını baştan sona değiştirebilir çünkü, avatarların ve sanal mekanların yaratılabildiği böyle bir teknolojiyi dünya çapında kullanmak isteyen on milyonlarca kişi var diyebiliriz. 523 milyon dolarlık hasılatıyla gişede büyük başarı elde eden Başlat filmi, özellikle bu teknolojiyi konu alıyordu. Filmde Oasis adlı bir şirket oyun tasarlıyor ve bu oyuna sanal gerçeklik gözlüğünüzle katılarak gerçek kişilerle karşılaşıyorsunuz.

Bu gerçek kişiler de kendi avatarlarını oluşturarak oyuna katılıyor. Şuana dek çok mümkün olan bir teknoloji olsa da, herhangi bir şirket buna büyük bir projeyle girişmemişti. Böyle bir teknoloji için henüz erken olduğu düşünülürken, Apple’ın ellerinde bu projenin gerçekleşmesi oldukça yüksek diyebiliriz. Ayrıca oyun dünyasının dışında bu teknoloji, mağazaları da sanal gerçeklikte karşımıza çıkabilir ve online alışverişlerde ürünler tam boyutlu olarak görülebilir.

Tabii Apple’ın kapalı kapılar ardında nasıl bir teknoloji geliştirdiği henüz bilinmiyor. İlerleyen zamanlarda gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Belki de birkaç yıl içerisinde sanal gerçeklik dünyası, oldukça yaygın halde kullanılan bir teknoloji olabilir. Gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir