Connect with us


Dünya'dan Haberler

Apple, Powerbeats 2 Kulaklığının Tasarım Hatası Sebebiyle 9,75 Milyon Dolar Ödeyecek

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, yine bir dava sonucunda Powerbeats 2’nin tasarım hataları sebebiyle 9,75 milyon dolarlık ceza ödeyecek.

Zaman:

Tarih:

Powerbeats 2 Hatası, Apple'a 9,75 Milyon Dolar Ödetecek

Dünyanın en büyük şirketi olan ve geçtiğimiz günlerde 2 trilyon dolar piyasa değerini aşarak, 2 trilyon dolarlık piyasa değerini aşan ilk şirket olmayı da başaran Apple, onlarca davada olduğu gibi yine milyonlarca dolarlık ceza ödemek zorunda kaldı. Bu seferki cezanın sebebiyse Apple’ın ürettiği Powerbeats 2 kulaklıklarındaki tasarım hataları.

Birçok kullanıcı, Apple tarafından 2014 yılında piyasaya sürülen bu kulaklığın vaat ettikleri özellikleri karşılamadığını ve bu sebeple şikayetçi olduklarını belirtmiş, Apple’a karşı büyük bir dava başlatmışlardı. Onlarca kullanıcı kulaklıkların tasarım hatalarından, bataryasından ve birçok özelliğinden yakınırken, teknoloji devi Apple de 3 yıldan uzun bir süredir bu davalarla uğraşıyor ve haklı çıkmaya çalışıyordu.

2017 yılından bu yana devam eden davalarda Apple, oldukça yüksek bir dava masrafı harcamış ve dava bir türlü sonuçlanmamıştı. Kullanıcılar Apple’ın vadettiği 6 saatlik pil süresinin kesinlikle karşılanmadığını belirtiyor ve su ve terlemeye karşı olduğu belirtilen cihazın bunlara karşı dayanıksız olduğunu belirtiyordu. Tüm bu iddiaların hedefinde olan Apple ise uzun bir süre bu iddiaları yalanlamış ve ürettiği ürünü savunmuştu. Fakat yeni açıklamalara göre Apple’ın davaya harcayacağı miktar daha fazla olduğundan dolayı, şirket 9,75 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.

Apple, Powerbeats 2 Kulaklığının Tasarım Hatası Sebebiyle 9,75 Milyon Dolar Ödeyecek Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, yine bir dava sonucunda Powerbeats 2'nin tasarım hataları sebebiyle 9,75 milyon dolarlık ceza ödeyecek.

Apple her ne kadar bu cezayı ödemeyi kabul etse de, yöneltilen bu iddiaları kabul etmedi. Konu hakkında bir yanlışlarının olmadığını ifade eden Apple sözcüsü, 9,75 milyon dolarlık bu cezayı ödemelerinin sebebinin de dava masrafları olduğunu belirtti. Eğer dava devam etseydi teknoloji devi şirket hem davayla uğraşacak, hem de daha fazla bütçe ayıracaktı. Böylelikle 9,75 milyon dolarlık ödeme yapılarak bir dava daha sonlandı.

Benzer içerik:  Apple'ın Piyasa Değeri %10 Yükselerek Tekrar Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

Öyle olsa da teknoloji devinin karşısına çıkan tek dava bu değil. Dünya çapında milyonlarca kişiye ürünlerini ulaştıran bir şirkete pek çok yerden çeşitli davalar geliyor. Bu da şirketin onlarca davayla karşı karşıya gelmesine sebep oluyor. Her ne kadar davalar Apple’ın karşısında dizilse de, dünyanın en değerli şirketi olarak yine karşımıza çıkmayı başarıyor.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir