Apple, Patent İhlali Davasında 85 Milyon Dolar Ceza Aldı

 Apple, Patent İhlali Davasında 85 Milyon Dolar Ceza Aldı

Apple, WiLan şirketinin 2 patentini ihlal etmekle suçlandığı davada haksız sayıldı. Mahkeme, Apple‘ın tam 85.2 milyon dolarlık bir ceza ödemesine hükmetti.

İlginizi Çekebilir: Apple, Uzaya Uydu Ağı Kuruyor

2018 yılında Quarterhill alt kuruluşu olan WiLan şirketi, Apple’ın patentlerini ihlal ettiği gerekçesi ile mahkemeye başvurmuştu. Kablosuz iletişim teknolojilerinin Apple tarafından patent ihlali yapılarak kullanılmasına karşı çıkan WiLan, 2018 yılında açtığı davada Apple’ın 145 milyon dolarlık bir cezaya çarptırılmasına sebep olmuştu. Fakat Apple, tekrar mahkemeye itiraz ederek ceza miktarının doğru hesaplanamadığını iddia etmişti.

Türk Hacker'a 2 Yıl Hapis Cezası Verildi
Türk Hacker’a 2 Yıl Hapis Cezası Verildi

Mahkeme, cezanın yeniden gözden geçirilmesini emredince ise Apple’ın aldığı 145 milyon dolarlık cezada büyük bir değişim oldu. Patent ihlallerinin yapıldığı iPhone 6 ve iPhone 7 Plus arası tüm segment telefonların satış rakamlarından yola çıkılarak yeni bir ceza yazıldı. Yeni ceza, mahkeme tarafından 85.2 milyon dolar olarak belirlendi. Yenilenen ceza miktarı hala çok yüksek olsa da, bir önceki cezanın neredeyse yarısı kadar. Bu yüzden Apple, kısmen bu davalarda zafer almış diyebiliriz. WiLan şirketi, bir çok kez Apple’a karşı dava açmış, fakat bir çoğunda mahkeme suçlamaların doğru olmadığına karar vermişti.

İlgili İçerik  Facebook, Yüz Verilerini Toplayan Clearview Şirketini Uyardı

Dünyanın en iyi patentleme şirketi olduğunu söyleyen WiLan, bu kez 85 milyon dolarlık ödemeyi kesin olarak alacak. Çünkü Apple’ın 85.2 milyon dolarlık cezaya da “yetersiz delil” sebebiyle itiraz etmesinden sonra mahkeme, Apple’ın itirazlarını kabul etmedi ve cezayı ödemesine hükmetti.

Apple, WiLan şirketi ile 10 yıl önceden, yani 2010 yılında ilk kez Bluetooth patenti sebebiyle mahkemede karşı karşıya gelmişti. Daha sonra ise 10 yıl boyunca bir çok davada 2 taraf karşılaştı. Bir çoğunda Apple davayı kazanırken, bu kez WiLan haklı çıktı.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın