Connect with us


Dijital Haberler

Apple, Meyve Logosu Kullanan Bir Şirkete Dava Açtı

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, sırf meyve logosu kullanıyor diye küçük bir şirkete dava açtı. Apple’ın açtığı bu dava büyük tepki çekti.

Zaman:

Tarih:

Apple, Meyve Logosu Kullanan Bir Şirkete Dava Açtı

Dünyanın en büyük şirketi olan ve piyasa değeri 2 trilyon dolara yaklaşan Apple, iddialara göre henüz oldukça küçük bir şirket olan “Prepear“a telif davası açtı. Yemek planı ve tarif uygulaması olan Prepear, geçtiğimiz günlerde logosu için telif başvurusunda bulunmuştu. Şirketin telif başvurusunda ise armut logosu bulunuyordu.

Şirketin logosunda armut bulunmasının sebebi, hem genel olarak yemek uygulaması olması, hem de şirket isminin içinde armut geçmesiydi. Hazırlamak anlamına gelen “Prepare” sözcüğünde bir oynama yapan ve özgün bir isim yaratan şirket, Prepare yerine Prepear ismini kullanmayı tercih etmişti. Buradaki Pear ise armut anlamına geliyor. İsminde armut sözcüğünün geçtiği bir yemek uygulamasında armut logosu kullanılması da tabii ki oldukça normal.

Fakat teknoloji şirketi Apple, bu durumu hiç de hoş karşılamamış. Logosunda elma bulunması sebebiyle adeta tüm meyveleri sahiplenen Apple(!), bu sebeple Prepear’ın telif başvurusuna itirazda bulunmuş. Henüz gelişim aşamasında küçük bir şirket olan Prepear ise bu dava karşısında oldukça şaşırdı. Dünyanın en büyük şirketinin, henüz gelişme aşamasındaki bir şirkete karşı dava açması, Prepear çalışanlarını çok zor durumda bıraktı. 5 çalışanı bulunan şirket, sırf bu davaya ayırdıkları masraf sebebiyle 1 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldı.

Apple, Meyve Logosu Kullanan Bir Şirkete Dava Açtı Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, sırf meyve logosu kullanıyor diye küçük bir şirkete dava açtı. Apple'ın açtığı bu dava büyük tepki çekti.

Oldukça küçük bir şirket olan Prepear’ın kurucularından biri olan Operasyondan Sorumlu Başkanı Russell Monson, 1 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldıkları davada bir imza kampanyası başlattı. Change.org üzerinden imza kampanyası başlatan Prepear kurucu ortağı Russell Monson, binlerce kişinin desteğini topladı. İlgili imza kampanyasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şirketlerin logoları çok benzersiz olmasına ve 2 şirketin logolarının birbiriyle alakası olmamasına rağmen dava açan Apple ise tepkilerin hedefi oldu. Apple’ın agresif saldırısına karşı imza kampanyası başlatılırken, “Elmaya hiç benzemiyor. Apple Inc. dünyanın tüm meyve görüntülerine sahip değilsiniz. Lütfen zorba değil lider olun.” yorumlarını yaptı.

Prepear kurucu ortağı Russell Monson, konu hakkındaki açıklamalarında şunları söyledi;

Apple, meyvelerle ilgili logoları olan küçük işletmelere, bu logolar Apple’ın logosu gibi görünmese veya Apple ile aynı iş kolunda olmasa bile pahalı yasal işlemler başlatarak karşı çıkıyor. 
Apple, tarif yönetimi ve yemek planlama işinde markamızı temsil etmek için kullanılan armut şeklindeki bariz logomuzu değiştirmemizi talep ederek küçük işletmemiz Prepear için ticari marka başvurusuna karşı çıktı. Apple, bize saldırmadan önce, meyvelerle ilgili logoları olan küçük işletmeler tarafından yapılan düzinelerce başka ticari marka başvurusuna karşı çıktı. Bu logoların çoğu değiştirildi veya terk edildi. Çoğu küçük işletme, Apple ile savaşmanın maliyeti olan on binlerce doları karşılayamaz.
Sadece 5 ekip üyesiyle çok küçük bir işletmeyiz ve tüm küçük işletme sahiplerinin anlamsız dava korkusu olmadan kendi logolarını geliştirebilme hakkı için verdiğimiz mücadelenin yasal maliyetleri, bize zaten binlerce dolara mal oldu. Takım üyelerimizden birinin üzücü işten çıkarılması.
Açıkça yanlış bir şey yapmamış olsak bile, dünyanın en büyük şirketlerinden birinin yasal olarak saldırıya uğraması çok korkunç bir deneyim ve çoğu şirketin neden logolarını teslim edip değiştirdiğini anlıyoruz. Apple’ın küçük işletmelere yönelik agresif yasal işlemlerine karşı durma ve logomuzu koruma hakkı için mücadele etme ahlaki bir zorunluluk hissediyoruz. Kendimizi Apple’a karşı yalnızca logomuzu korumak için değil, aynı zamanda büyük teknoloji şirketlerine küçük işletmelere zorbalık yapmanın sonuçları olacağına dair bir mesaj göndermek için de savunuyoruz.
Lütfen Apple’ın Prepear Logosuna muhalefetini bırakmasını talep eden dilekçemizi imzalayın ve bizimki gibi Covid-19’un etkileri nedeniyle zaten mücadele eden küçük işletmelerin peşine düşerek büyük teknoloji şirketlerinin güç konumlarını kötüye kullanmalarına engel olun. Desteğiniz, Apple’ın küçük işletmelere nasıl zorbalık yaptığını ortaya çıkarmaya yardımcı olacak ve büyük teknoloji şirketlerinin kötü davranışları için halka karşı sorumlu tutulmasına yardımcı olacaktır. Teşekkür ederim!

Benzer içerik:  WhatsApp, Yeni Güncelleme ile Reklam Yayınlayacak

2 Yorum

2 Comments

 1. asdadsa

  9 Ağustos 2020 at 20:12

  küçük bir şirkete neden yapmışlarki bunu

  • Ali Çelen

   9 Ağustos 2020 at 20:23

   Gerçekten fazlasıyla saçma bir atak olmuş. İmza kampanyalarına dijital imza atarak destek olabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir