Connect with us


Dijital Haberler

Apple Kurucu Ortağı Steve Wozniak, Google’a Dava Açtı

Steve Jobs ile birlikte Apple’ı kuran kişi olan Steve Wozniak, YouTube’da yaşanan kripto para dolandırıcılığı sebebiyle Google’a karşı dava açtı.

Zaman:

Tarih:

Apple Kurucu Ortağı Steve Wozniak, Google'a Dava Açtı

1950 doğumlu girişimci ve bilgisayar programcısı Steve Wozniak, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan ve şuanki zamanların en değerli şirketi olan Apple‘ı, eski dönemlerin efsane ismi Steve Jobs ile birlikte kurmuştu. Apple Bilgisayar isimli şirketi Steve Jobs ile birlikte geliştiren Steve Wozniak, bu şirket ile birlikte oldukça iyi bir yol katetti.

Zengin girişimci Steve Wozniak Apple şirketi ile ün salmış olsa da, son zamanlarda Apple şirketi ile değil dolandırıcılık olaylarıyla anılmaya başlandı. Özellikle YouTube üzerinde yapılan Bitcoin dolandırıcılığı olaylarında Steve Wozniak’ın isminin kullanılması, Wozniak’ı da oldukça rahatsız etmeye başladı. Wozniak, YouTube’u çatısı altında barındıran Google’a durumu bildirdi ve ilgili içeriklerin kaldırılmasını istedi.

Fakat açıklamalara göre YouTube ve Google tarafından alınan önlemler hiç de iç açıcı değildi. Steve Wozniak’ın bildirdiği içerikler platformdan kaldırılmamış, ve dolandırıcılık olayları gitgide artmıştı. Uzun uğraşlar sarf etse de YouTube’a bu içerikleri kaldırtamayan Steve Wozniak, olayı mahkemeye taşımaya karar verdi. Google’ın bu tutumundan oldukça rahatsız olan Wozniak, dolandırılan kişileri de yanına alarak mahkemeye başvurdu.

Apple Kurucu Ortağı Steve Wozniak, Google'a Dava Açtı

YouTube üzerinden yapılan bu dolandırıcılık olaylarında art niyetli kişiler Steve Wozniak’ın adını kullanıyordu. Dolandırıcılar, Wozniak’ı referans gösteriyor ve YouTube izleyicilerinden kendilerine bitcoin göndermesini istiyordu. Bu bitcoini kısa bir sürede ikiye katlayacağını belirten dolandırıcılar, Steve Wozniak’ı da referans göstermeleri sebebiyle ağlarına birçok kişiyi düşürmeyi başarıyordu.

Sonucunda dolandırılan 17 kişi ve dolandırıcıların ismini kullandığı Steve Wozniak, olayı hep birlikte mahkemeye taşıdı. YouTube ve Google gibi markaların üst kuruluşu olan Alphabet’e karşı dava açan Wozniak, YouTube’daki bu videoların mahkeme kararıyla kaldırılmasını talep etti. Ayrıca YouTube’dan talep edilen tek şey bu değildi.

YouTube’un özür dilenemeyecek bir olayda yer aldığını belirten Wozniak, açıklamalarının devamında YouTube’un bu tür dolandırıcıları platformda barındırdığını, bu dolandırıcıların videolarını öne çıkardığını ve bu videolardan doğrudan kazanç sağladığını belirtti. Wozniak’ın bahsettiği videolardan kazanç sağlama tarafı ise YouTube’daki reklamlarla alakalıydı. YouTube, platformda bulunan videolarda gösterilen reklamlardan oldukça iyi paralar kazanıyor.

Diğer bir yandan mahkemeye başvuran Steve Wozniak ve mağdur kişiler, dolandırıldıkları paranın YouTube tarafından geri ödenmesini istedi. Steve Wozniak, açıklamalarının devamında ise sosyal medya platformlarına ateş püskürdü. “YouTube ve Twitter gibi firmalara ulaşmakta bol şanslar” açıklamasıyla, bu platformların yöneticileriyle iletişim kurmanın “imkansız” olduğuna değinen Wozniak, olayın bu tarafını da mahkemeye aktardı.

Steve Wozniak, bitcoin dolandırıcılıkları hakkındaki düşüncelerini söylediği açıklamalarının tamamında şu ifadelere yer verdi; “Elon Musk’a, kendime veya başkalarına aynısı yakın zamanda YouTube üzerinde oldu. Ortada uzun vadede bir saygınlık sorunu var. Kripto paralarını kaybeden pek çok kişiden gelen, bize attıkları kızgın e-postaları okuyoruz. Gerçek sorun bu tür gönderilerin açık topluluk kuralları ihlaline rağmen ortaya çıkmasını engelleyecek, algoritmalara dayalı elle tutulur bir sistem yok. YouTube ve Twitter gibi firmalarda bir insana ulaşmakta bol şanslar

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel