Connect with us


Teknoloji Haberleri

Apple, Kendi Kendini Tamir Edebilen Ekran Patenti Aldı

Ortaya çıkan haberlere göre dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, kendi kendini tamir edebilen katlanabilir ekran için patent aldı.

Zaman:

Tarih:

Apple, Kendi Kendini Tamir Edebilen Ekran Patenti Aldı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, son yıllarda geliştirdiği akıllı telefon modelleriyle ve diğer teknolojik ürünler ile piyasada çok büyük bir başarı elde etmeyi başardı. Dünya çapında büyük bir başarı yakalayan teknoloji şirketi Apple, ortaya çıkan yeni haberlere göre “kendi kendini tamir edebilen katlanabilir ekran” için patent aldı.

Yaklaşık 2 trilyon dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük şirketi olan Apple, son yıllarda geliştirdiği yeni konseptler ile büyük dikkat çekse de, şirket şimdi çok daha dikkat çekecek bir projeye imza atabilir. Bildiğiniz gibi son yıllarda katlanabilir ekrana sahip akıllı telefon modelleri yaygınlaşmaya başladı ve dünyanın en büyük teknoloji şirketleri bu konuda çeşitli ürünler piyasaya sürdü.

Apple ise bugüne dek katlanabilir bir akıllı telefon modeli piyasaya sürmemiş ve teknoloji meraklılarını oldukça meraklandırmıştı. Diğer şirketlere rakip olarak kendi çözümlerini piyasaya süren Apple’ın katlanabilir ekranlı akıllı telefon modeli merakla beklenirken, birçok kaynakta da Apple’ın katlanabilir ekranlı akıllı telefon geliştirdiği ortaya atılmıştı. Şimdi ise ortaya çıkanlar, tüm teknoloji meraklılarını heyecanlandıracak türden.

Apple, Kendi Kendini Tamir Edebilen Katlanabilir Ekran Patenti Aldı

Apple, Kendi Kendini Tamir Edebilen Ekran Patenti Aldı Ortaya çıkan haberlere göre dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, kendi kendini tamir edebilen katlanabilir ekran için patent aldı.

Kimsenin aklına bile gelmeyecek türden olan bir patent alan Apple, ortaya çıkan bilgilere göre katlanabilir ekranlı akıllı telefon pazarına bomba gibi girebilir. Ortaya çıkan haberlere göre dev şirket, hem katlanabilir, hem de kendi kendini tamir edebilen ekran patenti aldı. Genellikle telefon kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelen kırık ekran sorunu, belki de Apple’ın bu teknolojisi ile çözülebilir.

Benzer içerik:  Realme Buds Air Neo ve Buds Q Fiyatı ve Özellikleri

Evet, ortaya çıkan bilgilere göre teknoloji devi Apple’ın, kendi çiziklerini ve kırıklarını tamir edebilecek yeni bir ekran teknolojisi üzerinde çıktığı ve bunu patentlediği söyleniyor. Bu teknolojinin çok ağır kırıklar ve çatlaklar için kullanılamayacağı söylense de, küçük çizikler ve küçük çatlaklarda ekranın kendi kendini tamir edebileceği belirtiliyor.

Bunun yapılması için dışarıdan bir malzeme kullanılacağı belirtilirken, ilgili patentte harici bir uyaranın ekran tamirinde kullanılabileceğine değiniliyor. Yani harici bir ışık, elektrik ve ısı gibi uyaranlar kullanılarak bu katlanabilir ekranlar bir nevi kendi kendini tamir etmiş gibi olacak. Parça değişimine gerek kalmadan oldukça basit bir şekilde küçük çizik ve çatlakları düzeltebileceğimiz iddia edilen bu teknoloji, büyük ihtimale önümüzdeki yıllarda Apple ürünlerinde karşımıza çıkabilir. İlerleyen yıllarda bunu hep birlikte göreceğiz…

Kaynak: https://www.techradar.com/news/a-foldable-self-healing-iphone-could-be-on-the-way-based-on-this-apple-patent

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir