Apple, Iphone Yavaşlatma Davasında 25 Milyon Euro Ceza Aldı

 Apple, Iphone Yavaşlatma Davasında 25 Milyon Euro Ceza Aldı

2017 yılında patlak veren Apple skandalı sonrasında Fransa Rekabet, Tüketici İlişkileri ve Dolandırıcılığı Önleme Genel Müdürlüğü‘nün açtığı dava sonuç verdi. Apple, kullanıcıları uyarmadan ve kasten “cihazları yavaşlatan güncelleme” gönderdiği için 25 milyon euro’luk cezaya çarptırıldı.


İlginizi Çekebilir: Apple, Patent İhlali Davasında 85 Milyon Dolar Ceza Aldı

2017 yılında ortaya çıkan skandal Apple’ı zor duruma sokmuştu. Apple’ın, yeni model telefonları piyasaya sürdüğünde eski model telefonları yavaşlattığı iddiası bir anda sosyal medyada yayılmış, konu hakkında Apple bir açıklama yapmıştı. Yapılan bu suçlamaları kabul eden Apple, eski Iphone cihazları bilerek yavaşlattığından dolayı tüm kullanıcılarından özür dilemişti.

Daha sonra Fransa tarafından soruşturma başlatılmış ve Apple’a karşı tazminat davası açılmıştı. 3 yılda sonuca ulaşan davada Apple, kullanıcıları bilgilendirmeden ve kasten eski model Iphone cihazlarını yavaşlattığından dolayı 25 milyon euro, yani yaklaşık 165 milyon TL’lik cezaya çarptırıldı.

İlgili İçerik  Apple CEO'su Tim Cook, George Floyd İçin Makale Yayınladı

Ayrıca Apple, Aynı gerekçe ile Israil’de de soruşturma altına alınmış ve 125 milyon dolarlık tazminat talep edilmişti.


Eski Telefonlar Neden Yavaşlatılıyor?

Apple, Patent İhlali Davasında 85 Milyon Dolar Ceza Aldı

Kullanıcılar Apple’ın yaptığı bu kasıtlı yavaşlatmanın sebebini “planlı eskitme” olarak görüyor. Yani iddiaya göre Apple, eski cihazları yavaşlatarak eski model cihaz kullanıcılarının yeni çıkan Iphone telefonlara yönelmesini sağlıyor. Fakat Apple’ın yaptığı açıklamalara göre bu doğru değil. Apple yetkilileri, kasıtlı yavaşlatmaları “ani kapanmaları engellemek” için yaptığını söylüyor. Zamanla Lityum-iyon pillerin performans kaybına uğradığını belirten yetkililer, cihazların ani ve beklenmedik bir şekilde kapanmasını engellemek için çekirdek hızını yavaşlattığını söylüyor.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın