Connect with us


Dijital Haberler

Apple, Epic Games’in Geliştirici Hesabını Kapattı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını kapatarak aralarında yaşanan gerginliği bir adım daha tırmandırdı.

Zaman:

Tarih:

Apple, Epic Games'in Geliştirici Hesabını Kapattı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan ve 2 trilyon dolarlık piyasa değerine geçtiğimiz günlerde ulaşan Apple, son zamanlarda dünyanın en büyük oyun geliştiricilerinden biri olan Epic Games ile büyük bir tartışma yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Epic Games’in mobil Fortnite oyununa kendi ödeme sistemini eklemesi ve Apple’ın %30’luk kar payını vermemesi sebebiyle başlayan tartışmalar, 2 şirketin arasını oldukça açtı.

Epic Games, Fortnite’ın App Store’da bulunan mobil oyunu içerisindeki %30’luk payı kaldırmış, bunun yerine kendi ödeme sistemini kullanmaya başlamıştı. Yani App Store’da Fortnite’ı barındıran ve Fortnite’a her türlü hizmeti sağlayan Apple, Fortnite’ın içerisindeki satın alımlardan hiçbir pay almayacaktı. Yani Fortnite’a hiçbir ücret almadan destek verecekti.

Fakat tabii ki Apple bunu kabul etmedi ve Epic Games’in App Store’da bulunan Fortnite oyununu mağazadan kaldırdı. Epic Games ise bunun ardından adeta çılgına döndü. Apple’a karşı savaş başlatan Epic Games, Apple’a dava açtı ve diğer teknoloji şirketlerini de arkasına almaya başladı. Apple ise Fortnite’ı mağazadan kaldırdıktan sonra bir de Epic Games’in geliştirici hesabını kapatmaya karar verdi.

Benzer içerik:  2020 Yılının 3. Çeyreğinde, Bilgisayar Satışlarında Son 10 Yılın Rekoru Kırıldı
Apple, Epic Games'in Geliştirici Hesabını Kapattı Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Apple, Epic Games'in geliştirici hesabını kapatarak aralarında yaşanan gerginliği bir adım daha tırmandırdı.

Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını bu açıklamasının kısa süre ardından kapattı. Mahkeme her ne kadar geliştirici hesapları konusunda Epic Games’i haklı bulsa da, Apple kararından dönmedi ve Epic Games’in geliştirici hesabını kapattı. Diğer bir yandan Unreal Engine’in ve dieğr geliştiricilerin bundan etkilenmeyeceği belirtildi.

Dilerseniz güncel oyun ve teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir