Connect with us


Dijital Haberler

Apple, Epic Games’e Verdiği “Geliştirici” Desteğini Sonlandırıyor

Apple ve Epic Games arasındaki gerilim yükseliyor. Apple, Epic Games’e verdiği geliştirici desteğini de sonlandıracağını açıkladı.

Zaman:

Tarih:

Apple, Epic Games'in "Geliştirici" Desteğini Sonlandırıyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, son zamanlarda yaşanan Epic Games geriliminde bir adım daha attı. Bu adımla ortalığın çok daha fazla alevlenebileceğini söyleyebiliriz, çünkü bu adım Epic Games dışında diğer geliştiricileri de etkileyebilir. Yapılan açıklamalara göre Apple, Epic Games’e iOS ve MAC geliştirme araçlarını kullanmayı yasaklayacak.

Bildiğiniz gibi oyun dünyasının önde gelen şirketlerinden biri olan Epic Games, sadece oyun üretmek ve yayınlamanın dışında, oyun yapımcı şirketlere dünyanın en iyi oyun motorlarından birini sunuyor. Epic Games tarafından geliştirilen oldukça gelişmiş Unreal Engine oyun motoru, dünya çapında yüz binlerce oyun geliştirici tarafından tercih ediliyor. Bu da Apple’ın uygulayacağı geliştirici yasağının, Unreal Engine kullanan yüz binlerce geliştiriciyi etkileyebileceği anlamına geliyor.

Epic Games, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Apple’ın geliştirici yasağıyla ilgili detaylara değindi. Apple’a karşı açtığı dava sebebiyle Apple’ın kendisine misilleme yaptığını belirten Epic Games, 28 Ağustos Cuma günü Epic Games’e verilen geliştirici desteğinin sonlanacağını açıkladı. Apple’ın bir misilleme olarak Epic Games’i iOS ve MAC geliştirici araçlarından kaldıracağını aktaran Epic Games, bu misillemeyi durdurmak için mahkemeye başvurduklarını anlattı.

Apple, Epic Games'e Verdiği "Geliştirici" Desteğini Sonlandırıyor Apple ve Epic Games arasındaki gerilim yükseliyor. Apple, Epic Games'e verdiği geliştirici desteğini de sonlandıracağını açıkladı.

Apple, Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı ve Epic’e 28 Ağustos Cuma günü Apple’ın tüm geliştirici hesaplarımızı kapatacağını ve Epic’i iOS ve Mac geliştirme araçlarından çıkaracağını bildirdi. Mahkemeden bu misillemeyi durdurmasını istiyoruz.” açıklamalarında bulunan Epic Games, Apple’a karşı başlattığı savaşın 2. bölümünü de böylelikle doğrulamış oldu.

Benzer içerik:  Epic Games'te Cadılar Bayramı Etkinliği Başladı: Oyunlarda %75'e Varan İndirimler

Tüm bu olaylar ise geçtiğimiz günlerde Epic Games’in kendi mobil oyunu olan Fortnite’a kendi ödeme sistemini entegre etmesiyle başladı. Epic Games, Apple’a komisyon vermemek amacıyla mobil Fortnite’a kendi ödeme sistemini entegre etmiş, ardından ödemeleri bu şekilde almaya başlamıştı. Bunun ardından Fortnite hem iOS’da, hem de Android’de mağazalardan kaldırılmıştı. Sonrasındaysa Epic Games #FreeFortnite adında bir kampanya başlatmış, oyunculardan destek topamaya başlamıştı. Apple’a karşı dava açan Epic Games, Apple’ı “haksız rekabet” ile suçlamıştı.

İlerleyen zamanlarda gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir