Connect with us


Dijital Haberler

Apple: “Epic Games İçin İstisna Yapmayacağız!”

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, Epic Games için bir istisna uygulamayacaklarını, tutumunun aynı olduğunu net bir şekilde açıkladı.

Zaman:

Tarih:

Apple: "Epic Games İçin İstisna Yapmayacağız!"

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan ve piyasa değeri 2 trilyon dolara çok yaklaşan Apple, son günlerde Epic Games ile büyük bir gerginlik yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Apple’a komisyon vermemek amacıyla mobil Fortnite oyunundaki ödeme sistemini Apple’ın ödeme sistemi yerine kendi ödeme sistemiyle değiştiren Epic Games, bu sebeple Apple tarafından sert bir cevap almıştı.

Bildiğiniz gibi mobil oyunlar, App Store veya Google Play Store’da bulunduklarında o platformun ödeme sistemini kullanmakla yükümlüler. Bu hem kullanıcının veri güvenliğini sağlamak için, hem de kredi kartının korunması için yapılıyor. Fakat Epic Games, buradaki %30’luk komisyondan kurtulmak için, hem de biraz daha fazla kazanmak için bu kuralı aşmak istedi. Apple ve Google’ın ödeme sisteminin yanısıra kendi ödeme sistemini de getiren Epic Games, kuralları ihlal etmesi gerekçesiyle hem App Store’dan, hem de Google Play Store’dan kaldırılmıştı.

Apple’ın bu yaptırımının ardından adeta çılgına dönen Epic Games, Apple’a karşı bir animasyon videosu hazırlamış ve Apple’ı “canavar” olarak tanımlamıştı. Apple’ın piyasadaki liderliğini kötüye kullandığını söyleyen Epic Games, Apple’a karşı dava açmış ve #FreeFortnite etiketiyle oyuncuları arkasına almıştı. Fakat gelişmelere bakılırsa Apple bu durumu hiç umursamadan yoluna devam ediyor. Geçtiğimiz saatlerde yapılan açıklamalarda Apple’ın, Epic Games’in tüm geliştirici hesaplarını kapatacağı açıklanmıştı. Yani Epic Games sadece Fortnite Mobil için değil, diğer oyun ve uygulamaları için de Apple ile çalışamayacaktı.

Epic Games CEO'su, Apple Gerilimi Hakkında Konuştu

Bu karar, Epic Games’in yapımcılığında olan Unreal Engine oyun motorunu da kapsayabilir ve tüm geliştiricileri etkisi altına alınabilir. Bu henüz net olarak bilinmese de, ilgili yasağın 28 Ağustos’tan itibaren Epic Games’e karşı uygulanacağı belirtiliyor. Tüm bunların ardından Apple, Epic Games’in hatasından dönmemesi durumunda hiçbir şekilde istisna uygulamayacaklarını söylüyor.

Benzer içerik:  Unutulmaz Oyun Mafia 2 Tüm Hileleri (Mafia II)

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Apple, Epic Games’in App Store’daki en başarılı geliştiricilerden biri olduğunu söylüyor. Epic Games’in milyonlarca iOS kullanıcısına hizmet verdiğini söyleyen Apple, yine Epic Games’in milyarlarca dolarlık şirket olduğunu belirtti. Epic Games’i App Store’da tutmak istediklerini açıklayan Apple, bu durumda yapmaları gereken şeyin çok basit olduğunu belirtti.

Epic Games’in yapması gerektiği tek şeyin, daha önce kabul ettikleri ve tüm geliştiriciler için geçerli olan yönergelere uymak olduğunu söyleyen Apple, bu yönergelere uyacak şekilde güncelleme yapmaları taktirde oyunun tekrardan App Store’a gelebileceğini belirtti. Fakat Apple, kesin bir dille Epic Games’e bu konuda istisna tanımayacaklarını ve bu konuda net olduklarını belirtti. İlerleyen zamanlarda Apple ile Epic Games arasındaki gerilimin nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz.

Epic Games’in Yayınladığı “#FreeFortnite” Animasyonu

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir