Connect with us


Dünya'dan Haberler

Apple: “Epic Games Bizden Özel Anlaşma İstedi”

Apple, günlerdir kendisine karşı savaş başlatan Epic Games hakkında yaptığı açıklamalarda “bizden özel anlaşma istedi” ifadelerine yer verdi.

Zaman:

Tarih:

Apple: "Epic Games Bizden Özel Anlaşma İstedi"

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, günlerdir Epic Games‘in kendisine karşı başlattığı savaşla uğraşıyor. Teknoloji şirketi Apple, sizlerin de bildiği gibi mobil cihazları için App Store isimli mağaza uygulamasını tüm müşterilerine sunuyor. Apple cihazlarında, Androidlerde olduğu gibi dışarıdan uygulama yüklenemiyor. Yani yalnızca App Store’u kullanmanız ve uygulamaları bu şekilde yüklemeniz gerekiyor.

Fakat geçtiğimiz günlerde Fortnite’ı App Store’dan kaldıran Apple, bu şekilde Fortnite’ın indirilmesine engel oldu. Bunun sebebiyse Epic Games’in kendi ödeme sistemini kullanmasıydı. Apple’ın %30 kar payı almasını istemeyen Epic Games, mobil Fortnite oyununa kendi ödeme sistemini entegre etmiş ve oyunculara kendi ödeme sistemi üzerinden paketler sunmaya başlamıştı. Bunun kurallara aykırı olduğunu bilmesine rağmen kendi ödeme sistemini oyununda kullanan Epic Games, Apple’dan oldukça sert bir yanıt aldı.

Apple, Epic Games’in Fortnite adlı oyununu direkt olarak mağazadan sildi. Bunun üzerine 2 dev firma arasında büyük bir savaş başladı. Apple’a karşı üst üste açıklamalarda bulunan, Apple’ı canavar olarak tanımlayan Epic Games, bunun üzerine Apple’a karşı dava açmıştı. Apple ise Epic Games için istisna yapmayacaklarını, kurallarının net olduğunu söylemişti. Bir taraf kurallarında oldukça net olurken, diğer taraf da kendi ödeme sistemini kullanmakta kararlıydı.

Apple’a karşı savaş başlatan Epic Games, diğer şirketleri de arkasına alarak bu savaşı büyütmeye kalkışınca Apple’dan da konu hakkında bazı açıklamalar geldi. Apple Yönetim Kurulu Üyesi Phil Schiller, Epic Games CEO’su Tim Sweeney’in kendileri ile özel anlaşma yapmak istediğini, bu şekilde Apple platformlarının Epic Games’e daha farklı ücretlendirmeler sunması konusunda istekte bulunduğunu söyledi. Fakat Apple tabii ki bu isteği de reddetti. Apple’dan ayrıcalık isteyen Epic Games, bu konuda da başarısız olmuştu.

Benzer içerik:  Apple, "Yağma Kutuları" Sebebiyle Davalık Oldu
Apple: "Epic Games Bizden Özel Anlaşma İstedi" Apple, günlerdir kendisine karşı savaş başlatan Epic Games hakkında yaptığı açıklamalarda "bizden özel anlaşma istedi" ifadelerine yer verdi.

Epic Games CEO’su Tim Sweeney ise Apple’ın bu açıklamalarının yanıltıcı olduğunu söyledi. “Apple’ın açıklaması yanıltıcı” açıklamasında bulunan Sweeney, Apple’a gönderdiği E-Postanın orjinalini ve tamamını kendi Twitter hesabından yayınladı. Bu E-Postaya göre Sweeney, özel ayrıcalık istememiş ve Apple’ın herkese bu şekilde davranmasını istemişti. İlerleyen zamanlarda Apple ve Epic Games arasındaki savaşın nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz. Takipte kalın…

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir